Vitamíny a minerály

Stres a doplňky stravy: Které ho mohou zmírnit?

Každodenní shon, pracovní tlak a osobní problémy mohou snadno vést k pocitům napětí a vyčerpání. Krátkodobý stres je pro tělo přirozený a někdy i prospěšný, ale dlouhodobý stres může negativně ovlivnit fyzické i psychické zdraví. Kromě osvědčených metod jako je meditace, pohyb nebo kvalitní spánek, se tradičně používají i doplňky stravy. Jaké vitamíny, minerály a bylinky mohou pomoci tělu lépe zvládat stres?

 

V článku se dozvíte:

 

Co je to stres?

Stres může vzniknout z jakékoliv události nebo myšlenky, která vás frustruje, rozčiluje nebo nervuje. Když se setkáte se stresem, vaše tělo produkuje stresové hormony, které spouští reakci „bojuj nebo uteč“. V těchto případech se jedná o krátkodobý (akutní) stres.

 

V případě, že stres trvá delší dobu, pak ohrožuje chronický stres. Ztěžuje tělu návrat k normální úrovni aktivity stresových hormonů, což může přispět k problémům v následujících systémech:

  • kardiovaskulární,
  • dýchací,
  • spánkový,
  • imunitní,
  • reprodukční.

 

Navíc zvýšená hladina stresových hormonů, zejména kortizolu, může zvyšovat záněty, snižovat imunitu a zvyšovat riziko vysokého krevního tlaku, mrtvice a infarktu.

 

Jaký vliv má strava a doplňky na stres? 

Dobře vyvážená strava může významně ovlivnit duševní zdraví a pohodu prostřednictvím různých mechanismů, včetně:

  • poskytování antioxidantů,
  • podpory růstu a funkce mozku,
  • vyrovnávání střevního mikrobiomu.

 

Pokud strava nezajišťuje optimální příjem mikronutrientů, dochází k vyšší náchylnosti k stresovým reakcím. Podle výzkumu Long a Bentona má suplementace mikronutrientů příznivý vliv na vnímaný stres, výsledky ukazují k průměrnému rozdílu o 0,35⁴. 

 

Vitamíny a minerály v boji se stresem

Doplnění základních mikroživin, jako jsou vitamíny a minerály, přináší benefity pro vaše zdraví.

Vitamín D

Tělo si dokáže vytvořit vlastní vitamín D, když je vystaveno slunečnímu záření. Dostatečná hladina vitamínu D souvisí s nižší úrovní stresu a lepší náladou, zejména u lidí s jeho nedostatkem.

 

V norské studii z roku 2020, které se zúčastnilo 86 osob⁶ bez nedostatku vitamínu D vědci zjistili, že ti, kteří v zimě užívali vitamín D po dobu přibližně 4 měsíců, si udržovali stabilní hladinu vitamínu D i přes snížené vystavení slunečnímu záření. Kontrolní skupina, která dostávala placebo navíc po stresových situacích zažívala delší období stresu než skupina, která dostávala vitamín D.

 

Komplex vitamínů B

Tělo potřebuje všechny tyto vitamíny skupiny B k optimálnímu fungování. Komplex vitamínů B obsahuje:

  • B1 (thiamin)
  • B2 (riboflavin)
  • B3 (niacin)
  • B5 (kyselina pantothenová)
  • B6 (pyridoxin)
  • B7 (biotin)
  • B9 (kyselina listová)
  • B12 (kobalamin)

 

Zvláště vitamíny B12 a B6 mohou podpořit duševní zdraví a snížit stres.

 

Hořčík

Hořčík je základní minerál, který podporuje mnoho tělesných funkcí, včetně svalů a nervů, kontroly hladiny cukru v krvi a regulace krevního tlaku. Kromě toho hraje klíčovou roli v reakci organismu na stres tím, že reguluje uvolňování stresových hormonů.

 

Přehled 18⁷ studií publikovaných v květnu 2017 v časopise Nutrients zjistil, že hořčík může snížit hladinu stresu a úzkosti.

 

Bylinné extrakty proti stresu

Jaké bylinné extrakty vám pomohou pro zmírnění stresu? 

 

Ashwagandha

Ashwagandha je adaptogenní bylina, kterou ájurvédská medicína již po staletí tradičně používá ke snížení stresu a úzkosti. Pomáhá tělu přizpůsobit se stresu tím, že moduluje osu hypotalamus-hypofýza-nadledvinky (HPA), která reguluje reakci na stres.

 

💡 Adaptogen znamená, že odolává nemocem a reguluje účinky stresu na organismus.

 

Ashwagandhu můžete užívat ve formě kapslí, případně můžete přidávat práškový extrakt do koktejlů, jogurtů a dalších potravin.

Ženšen

Ženšen je další adaptogenní bylina známá svými antioxidačními a antistresovými vlastnostmi. Pomáhá regulovat hladinu kortizolu a snižuje tak negativní reakce na stres.

 

Kromě každodenního užívání může ženšen pomáhat při stavech, které souvisejí s nadměrným množstvím kortizolu, jako jsou deprese, astma, vysoký krevní tlak a posttraumatická stresová porucha.

 

Kozlík lékařský

Kozlík lékařský je známý pro své uklidňující účinky a tradičně se používá jako doplněk stravy při nespavosti, úzkosti a dalších stavech, včetně deprese.

 

V přehledu studií publikovaném v roce 2018⁷ v časopise Phytotherapy Research vědci našli důkazy, že extrakt z kořene kozlíku lékařského může mít uklidňující účinky na lidi s úzkostnou poruchou. Z přehledu také vyplynulo, že bylina je užitečná jako pomocník při usínání, a její přínos byl shledán srovnatelným s léky běžně používanými k léčbě úzkosti a nespavosti a snížení stresu.

 

💡V Herbavia pro vás máme unikátní produkt Neuro therapy. Jedná se o bylinný komplex, který podporuje vaši duševní i psychickou pohodu. Zakoupit ho můžete v cenově výhodném balení Antistress trio.

 

Zvládání stresu je klíčové pro vaše dlouhodobé zdraví. Kromě doplňků stravy, které mohou přispět k lepšímu zvládání stresu je zásadní i zdravá strava, pohyb a spánek. Samozřejmě existují i další účinné metody, díky kterým budete ovládat stres vy, ne on vás. 


Zmírněte stres s Herbavia

 

Zdroje: 

  1. Medlineplus — Stres a vaše zdraví
  2. Medicalnewstoday — Proč dochází ke stresu a jak ho zvládat
  3. Mentalhealth — Stres
  4. Journals.lww — Účinky suplementace vitamíny a minerály na stres, mírné psychiatrické příznaky a náladu u neklinických vzorků
  5. Medicalnewstoday — Které vitaminy mohou pomoci při stresu?
  6. Ncbi.nlm.nih — Doplňování vitaminu D v zimním období: Účinky na odolnost vůči stresu v randomizované kontrolní studii
  7. Everydayhealth — 7 doplňků, které mohou pomoci snížit stres
Imunita a doplňky stravy: Jaké jsou pro vás nejlepší?

Vyvážená strava a pravidelný pohyb hrají zásadní roli, ale někdy tělo potřebuje ještě něco navíc. Doplňky stravy mohou být skvělým způsobem, jak dodat organismu potřebné vitamíny a minerály. Zjistěte, jaké doplňky stravy jsou pro imunitu nejúčinnější.

 

V článku se dozvíte:

 

Typy imunity

Imunita chrání vaše tělo před škodlivými mikroby a určitými nemocemi. Rozpoznává cizí útočníky, jako jsou bakterie, viry a paraziti, a okamžitě jedná. Lidé mají dva typy imunity, vrozenou a adaptivní.

 

Vrozená imunita je první obranná linie proti patogenům, které se snaží vstoupit do našeho těla, a to prostřednictvím ochranných bariér. Tyto bariéry zahrnují:

  • kůži,
  • hlen, 
  • žaludeční kyselinu,
  • enzymy v potu a slzách,
  • a imunitní buňky.

 

Adaptivní nebo získaná imunita je systém, který se učí rozpoznávat patogeny. Je regulována buňkami a orgány v našem těle, jako jsou slezina, brzlík, kostní dřeň a lymfatické uzliny. Když do těla vstoupí cizí látka, tyto buňky a orgány vytvářejí protilátky a vedou k množení imunitních buněk (včetně různých typů bílých krvinek), které jsou specifické pro tuto škodlivou látku a napadají ji a ničí.

 

Oba druhy imunity lze však podpořit. Jak? Například vitamíny, minerály nebo probiotiky. Tyto makronutrienty a mikronutrienty dodávají energii imunitním buňkám.

 

Vitamíny pro podporu imunity

Některé vitamíny hrají roli ve zvyšování a udržování silného imunitního systému, včetně vitamínů A, D, E, C, B6 a B12. Je důležité poznamenat, že tyto vitamíny nefungují izolovaně, ale spolupracují s jinými živinami a tělesnými procesy, aby udržely imunitní systém v optimálním stavu. Proto je nezbytné udržovat vyváženou a různorodou stravu obsahující širokou škálu živin, abychom zajistili optimální podporu imunity. V následujících sekcích se více zaměříme na vitamíny A, B9, D a C, protože jejich vliv na imunitu je zvlášť významný.

 

Vitamín D

Role vitamínu D při regulaci imunitního systému vedla vědce k prozkoumání dvou paralelních výzkumných cest: přispívá nedostatek vitamínu D k rozvoji roztroušené sklerózy, diabetu typu 1 a dalších autoimunitních onemocnění, kdy imunitní systém těla útočí na své vlastní orgány a tkáně? A mohou doplňky vitamínu D pomoci posílit obranu našeho těla v boji proti infekčním nemocem, jako je tuberkulóza a sezónní chřipka?

Vitamín C

Vitamín C funguje jako antioxidant a podporuje růst a aktivitu imunitních buněk.

 

Vitamín A

Nedostatek vitaminu A se ukázal jako predisponující faktor k infekcím dýchacích cest, jako jsou pneumonie a průjmové onemocnění, a souvisí s náchylností k respiračním infekcím.⁴ Vitamín A tedy slouží jako antioxidant, produkuje bílé krvinky a reguluje reakce imunitních buněk.

 

Vitamín B9

Vitamín B9, neboli kyselina listová, produkuje protilátky a zajišťuje syntézu DNA a proteinů imunitních buněk.

 

Proč jsou probiotika pro podporu imunity důležitá?

Pravidelný příjem probiotik pomáhá synchronizovat funkci imunitního systému a navíc snižuje četnost infekcí horních cest dýchacích. Probiotika obsahující kmeny Bifidobacterium a Lactobacillus mohou zlepšit vaši obranyschopnost vůči virům a snížit závažnost a trvání respiračních infekcí.

 

Na rozdíl od vitamínů a minerálů jsou probiotika živé organismy. Zatímco vitamíny začínají působit jakmile jsou absorbovány do krevního oběhu, probiotika zůstávají ve střevech, kde mohou podporovat zdravou a rozmanitou bakteriální rovnováhu.

 

Probiotika můžete nalézt v kefíru, jogurtech a fermentovaných potravinách, jako je kimchi a kysané zelí. Ale doplňky jsou pravděpodobně nejlepším způsobem, jak získat množství potřebné k boji s infekcemi.

 

S probiotiky souvisí i prebiotika. Jedná se o nestravitelné vlákniny, které slouží jako potrava pro probiotika. I díky nim si můžete zajistit zdravou střevní flóru, která je důležitá pro správné trávení, vstřebávání živin a obranyschopnost organismu.

 

V Herbavia pro vás máme směs 11 druhů živých kultur a prebiotik Probio therapy, která stimuluje imunitní systém a udržuje zdravý trávicí aparát. Vaši nejmenší mohou mlsat Probio medvídky.

 

 

Jaké minerály podporují imunitu?

Mezi minerály, které přispívají k optimální funkci imunitního systému, patří zinek, selen a železo. Tyto minerály hrají zásadní roli v růstu, aktivitě a celkové obranyschopnosti imunitních buněk.

 

Selen

Selen je minerál, který má pozitivní vliv na imunitní systém. Podporuje růst a aktivitu imunitních buněk, čímž zvyšuje schopnost těla bojovat proti infekcím. Kromě toho selen snižuje oxidační stres a zánět, což jsou faktory, které mohou oslabit imunitní odpověď.

 

Železo

Železo hraje klíčovou roli v podpoře imunitního systému tím, že přenáší kyslík k imunitním buňkám. Je nezbytné pro správnou funkci hemoglobinu, který zajišťuje okysličení celého těla.

 

💡Víte, že: vitamín C významně usnadňuje vstřebávání železa, zejména z rostlinných zdrojů.

 

Zinek

Zinek je dalším důležitým minerálem, který podporuje růst a aktivitu imunitních buněk. Navíc se ukázal jako účinný při urychlování doby uzdravení z nachlazení a chřipky.

 

Kromě vitamínů, minerálů a probiotik také nezapomeňte na zdravý životní styl, který zahrnuje pravidelnou fyzickou aktivitu, pobyt na čerstvém vzduchu, dostatek spánku, hydrataci a minimalizaci stresu pro udržení a podporu imunitního systému.

 

Podpořte svoji imunitu s Herbavia

 

 

Zdroje: 

  1. Chhs — Podpora imunitního systému prostřednictvím zdravé a vyvážené stravy
  2. Nutritionsource — Výživa a imunita
  3. Midlandhealth — 10 tipů, které vás ochrání před nachlazením a chřipkou
  4. Hugyourlife — Vitamíny, minerály a doplňky stravy pro imunitu
  5. Arthritis — Použití vitamínů a minerálů v boji proti virům a na podporu imunity
  6. Lifespace — Vitamíny a probiotika: srovnání

 

Vitamíny: Základní dělení a stručný průvodce pro každého

Vitamíny hrají klíčovou roli ve vašem zdraví. Co všechno o vitamínech víte, jaké druhy existují a jak se dělí? V Herbavia jsme si pro vás připravili stručného průvodce, který vám poskytne základní přehled o dělení vitamínů a jejich funkcích. 

 

V článku se dozvíte:

 

Proč jsou vitamíny důležité? 

Vitamíny jsou organické látky, které působí jako koenzymy (nebílkovinné části enzymů) a jsou důležitou součástí buněčných chemických reakcí. Neposkytují však energii tak jako sacharidy.  Zároveň nejsou stavebními kameny jako aminokyseliny nebo tuky.

 

Vitamíny musí být získávány ze stravy nebo ze syntetického zdroje. Z tohoto důvodu se vitaminy nazývají esenciální živiny.

 

Vitamíny se od ostatních biologických sloučenin liší také tím, že k naplnění jejich funkcí je zapotřebí relativně malé množství. Obecně jsou tyto funkce katalytické nebo regulační povahy a usnadňují nebo řídí životně důležité chemické reakce v tělesných buňkách.

 

💡 Víte, že: V roce 1912⁵ biochemik Casimir Funk ve výzkumné publikaci jako první použil termín „vitamín“, který byl přijat lékařskou komunitou, a který je odvozen od slova „vita“, což znamená život. Slovo „amin“ označuje dusíkatou látku nezbytnou pro život.

 

Základní dělení vitamínů

Vitamíny se dělí do dvou hlavních skupin na základě jejich rozpustnosti:

  • Vitamíny rozpustné v tucích: Tyto vitamíny se mohou ukládat v tělesných tukových zásobách a v játrech, což umožňuje jejich postupné uvolňování do oběhu. Patří sem vitamíny A, D, E a K.

 

  • Vitamíny rozpustné ve vodě: Nejsou schopny se dlouhodobě ukládat v organismu. Přebytek těchto vitamínů je vylučován močí, což znamená, že je nutné jejich pravidelné doplňování. Mezi vitamíny této skupiny patří vitamín C a vitamíny skupiny B​. Tělo potřebuje vitamíny rozpustné ve vodě v častých a malých dávkách.

 

Jedním z hlavních rozdílů mezi vitamíny rozpustnými ve vodě a v tucích je způsob jejich vstřebávání v těle. Vitamíny rozpustné ve vodě se vstřebávají přímo z tenkého střeva do krevního oběhu

 

Vitamíny rozpustné v tucích se nejprve spolu s mastnými kyselinami zabudují do chylomikronů a lymfatickým systémem se dostanou do krevního oběhu a poté do jater. Protože se vitamíny rozpustné v tucích vstřebávají spolu s tukem ve stravě, může se stát, že v případě, že jídlo obsahuje velmi málo tuku, je vstřebávání vitamínů rozpustných v tucích v tomto jídle zhoršeno.

 

Vitamíny rozpustné v tucích

Vitamíny rozpustné v tucích hrají klíčovou roli ve fungování různých tělesných systémů. Následující tabulka shrnuje funkce vitamínů rozpustných v tucích a přírodní zdroje, ze kterých je můžete čerpat.

 

Vitamín

Funkce¹

Přírodní zdroje¹

Vitamín A (retinol)*


*prekurzor beta karoten

Zajištění správné funkce zrakového aparátu, imunitního systému a buněčné diferenciace.

Játra, mléčné výrobky, vajíčka a oranžová zelenina, jako je mrkev.

Vitamín D (kalciferol)

Zajištění normální vstřebávání vápníku a fosforu, což má zásadní význam pro udržení zdraví kostí.

Rybí tuk, vejce.

Vitamín E (tokoferol)

Antioxidant, který chrání buňky před poškozením způsobeným volnými radikály.

Rostlinné oleje, ořechy a semena​.

Vitamín K

Potřebný pro správnou srážlivost krve a pro metabolismus kostí.

Zelené listové zeleniny, jako je špenát a brokolice.

 

Vitamíny rozpustné ve vodě

 Detailní informace o vitamínech rozpustných ve vodě vám nabízí následující tabulka. 

 

Vitamín

Funkce¹

Přírodní zdroje¹

Vitamín B1 (thiamin)

Podílí se na metabolismu sacharidů a přeměně glukózy na energii. Pomáhá při správné funkci nervového systému, svalů a srdce.

Celozrnné obiloviny (např. oves, pšenice, ječmen), luštěniny (čočka, fazole), ořechy a semínka (slunečnicová semínka, mandle), vepřové maso.

Vitamín B2 (riboflavin)

Působí jako antioxidant, protože se podílí na regeneraci glutationu, který chrání buňky před poškozením. Přispívá k udržení zdravé kůže, sliznic a zraku.

Mléko a mléčné výrobky (sýr, jogurt), vejce, játra, mandle, listová zelenina, houby.

Vitamín B3 (niacin)

Pomáhá udržovat zdravou kůži a podporuje normální funkci nervového systému.

Kuřecí a krůtí maso, ryby (tuňák, losos), celozrnné obiloviny, arašídy, houby, hovězí maso.

Vitamín B5 (kyselina pantothenová)

Přispívá k tvorbě hormonů a neurotransmiterů, jako je acetylcholin. Pomáhá také při syntéze steroidních hormonů a cholesterolu.

Kuřecí a hovězí maso, vejce, avokádo, brokolice, slunečnicová semínka, houby.

Vitamín B6 (pyridoxin)

Hraje klíčovou roli při udržování normální funkce nervového systému a imunity. Navíc pomáhá při regulaci hormonální aktivity a je nezbytný pro tvorbu červených krvinek.

Kuřecí maso, banány, brambory, cizrna, losos a tuňák, zelená listová zelenina.

Vitamín B7 (biotin)

Podporuje zdraví pokožky, vlasů a nehtů. Je důležitý pro syntézu mastných kyselin a účastní se metabolismu glukózy.

Vejce (žloutek), ořechy a semínka (vlašské ořechy, mandle), sójové boby a sójové výrobky, játra, avokádo, květák.

Vitamín B9 (kyselina listová-folic acid)

Pro správný vývoj plodu a pro udržení zdravé tvorby krve.

Zelená listová zelenina, cizrna a čočka, brokolice, pomeranče, avokádo, celozrnné obiloviny.

Vitamín B12 (kobalamin)

Podporuje správnou činnost imunitního a nervového systému. Navíc má pozitivní vliv na celkovou vitalitu a výkon.

Maso (hovězí, vepřové), ryby (losos, treska), vejce, mléko a mléčné výrobky, játra.

Vitamín C (kyselina L-askorbová)

Napomáhá k běžné tvorbě kolagenu, funkci imunitního systému, přispívá k normálnímu energetickému metabolismu a funkci nervového systému.

Citrusové plody, jahody, kiwi, paprika, brokolice, růžičková kapusta.

 

📖 Společně s vitamíny jsou pro tělo stejně důležité i minerály. Víte o nich vše důležité? Přečtěte si Herbavia průvodce minerály

 

Nyní už víte, že se vitamíny dělí na rozpustné v tucích a na rozpustné ve vodě. Jaké jsou jejich funkce a kde je čerpat z přírodních zdrojů. Pokud chcete vitamíny doplnit i prostřednictvím doplňků stravy, podívejte se na náš široký sortiment vitamínů v Herbavia. 

 

Vyzkoušejte vitamíny od Herbavia

 

Zdroje: 

 

  1. Healthlinkbc — Vitamíny (jejich funkce a zdroje)
  2. Askthescientists — Od A do K: Váš kompletní průvodce vitamíny
  3. Openoregon.pressbooks.pub — Klasifikace vitamínů a minerálů
  4. Britannica — Vitamín
  5. Nutritionsource.hsph.harvard — Vitamíny a minerály
  6. Health.harvard — Seznam vitamínů
Minerály: Základní dělení a stručný průvodce

Minerály jsou jedním z druhů mikroživin, které jsou důležité pro správné fungování organismu a zajišťují, abyste zůstali zdraví. Stejně jako vitamíny se dělí na dvě základní skupiny. Jaké minerály do nich patří a jaký vliv mají na vaše zdraví vám prozradí průvodce od Herbavia

 

V článku se dozvíte:

 

Proč jsou minerální látky důležité?

Minerály jsou důležité pro celkové zdraví a pohodu, protože zajišťují, aby vaše tělo mohlo vykonávat základní funkce a procesy (například hořčík pomáhá přirozeně přeměňovat potravu na energii). Jsou nezastupitelné pro vaši fyzickou i duševní kondici, protože některé z nich podporují normální funkci mozku (například železo pomáhá podporovat kognitivní funkce).

 

Lidské tělo si minerální látky nedokáže samo vytvořit, což znamená, že je musíte získávat ze stravy. Minerály přijímáte z konzumace potravin rostlinného původu, a také nepřímo z konzumace živočišných produktů (protože zvíře konzumovalo minerální látky v rostlinách, které snědlo). Minerály přijímá vaše tělo také z vody, kterou pijete.

 

💡Některé minerály ovlivňují vstřebávání jiných minerálů a vitamínů. Například nadbytek zinku ve stravě může zhoršit vstřebávání železa a mědi. Nebo vitamín C zvyšuje vstřebávání železa a vitamin D zvyšuje vstřebávání vápníku a hořčíku.

 

Základní dělení minerálních látek

Minerály se dělí do dvou kategorií —  hlavní minerály (makrominerály), které se využívají a ukládají ve velkém množství, a stopové minerály (mikrominerály), které jsou potřebné v menším množství.

 

Minerální látky jsou rozpustné ve vodě a nevyžadují enzymatické trávení. Vstřebávají se přímo do krevního oběhu, i když některé minerály potřebují ke vstřebání a transportu v krvi pomoc transportních bílkovin.

 

Hlavní minerály (makrominerály)

Hlavní minerály jsou ty, které jsou ve stravě potřebné v množství větším než 100 miligramů denně¹. Patří mezi ně sodík, draslík, chloridy, vápník, fosfor, hořčík a síra. Veškeré hlavní minerály a jejich funkce ukazuje následující tabulka:

Hlavní minerální látka

Funkce⁴

Vápník

Základní stavební kámen pro kosti a zuby. Podílí se na svalové kontrakci, správné funkci nervů a krevní srážlivosti.

Fosfor

Hlavní složka kostí a zubů (spolu s vápníkem). Důležitý pro tvorbu energie (ATP) a buněčné membrány (fosfolipidy).

Hořčík

Podporuje správnou funkci svalů a nervů. Důležitý pro regulaci krevního tlaku, metabolismus energie a syntézu bílkovin.

Sodík

Pomáhá udržovat rovnováhu tekutin a elektrolytů v těle. Zodpovídá za správnou funkci nervových impulzů a svalových kontrakcí.

Chlorid

Klíčová složka trávicích šťáv (kyselina chlorovodíková v žaludku). Pomáhá udržovat rovnováhu tekutin a používá se k výrobě trávicích šťáv.

Draslík

Zajišťuje správnou funkci svalů a nervů. Jeho nedostatek způsobuje svalovou slabost, srdeční arytmie, únavu a křeče.

Síra

Důležitá pro syntézu bílkovin (součást aminokyselin jako cystein a methionin). Podílí se na detoxikaci těla a ochraně buněk před poškozením.

 

📖Stejně jako minerály jsou pro vaše tělo důležité i vitamíny. Víte o nich vše podstatné? Přečtěte si Herbavia průvodce vitamíny

 

Stopové minerály (mikrominerály)

Stopové minerály jsou klasifikovány jako minerály potřebné ve stravě v menším množství, konkrétně 100 miligramů nebo méně denně¹.

 

Přestože jsou stopové minerály potřebné v menším množství, může být jejich nedostatek pro vaše zdraví stejně škodlivý jako nedostatek hlavních minerálů.

 

Přehled stopových minerálů a jejich funkce ukazuje následující tabulka:

 

Stopová minerální látka

Funkce⁴

Železo

Zásadní pro produkci červených krvinek, krvetvorby, metabolismu aminokyselin a dělení buněk

Mangan

Pomáhá při tvorbě kostí, chrupavek a pojivové tkáně. Podporuje antioxidantní aktivitu a ochranu buněk před poškozením.

Měď

Podílí se na syntéze kolagenu a elastinu, čímž podporuje zdraví kůže, cév a kostí.

Zinek

Nezbytný pro normální růst, funkci imunitního systému a hojení ran.

Jód

Pomáhá při tvorbě hormonů štítné žlázy (tyroxin a trijodtyronin), které regulují metabolismus, růst a vývoj.

Fluorid

Posiluje zubní sklovinu a snižuje riziko zubního kazu.

Selen

Podílí se na správné funkci štítné žlázy a produkci hormonů. Důležitý pro imunitní systém a reprodukční zdraví.

 

Je patrné, že váš organismus nemůže bez hlavních a stopových minerálů správně fungovat. Jestliže na svém těle cítíte, že potřebujete minerály doplnit, podívejte se na nabídku minerálů u Herbavia. 

 

Doplním své minerály s Herbavia



Zdroje: 

 

  1. Openoregon.pressbooks.pub — Klasifikace vitamínů a minerálů
  2. Nutritionsource.hsph.harvard — Vitamíny a minerály
  3. Nccih.nih — Vitamíny a minerály
  4. Healthline — Mikroživiny: druhy, funkce, přínosy a další informace
  5. Myhealth.alberta — Minerály: jejich funkce a zdroje
  6. Berocca — Minerály: funkce a proč jsou pro tělo důležité

Stránka 1 z 1 - 4 položek celkem