Využijte slevu 24% na produkty s kódem Vánoce24%. Minimální cena objednávky 499,-Kč, nevztahuje se na akční a jinak zvýhodněné produkty!

Co je to ajurvéda? Věda o životě, která je tu více jak 5 000 let

Ajurvéda je jedním z nejstarších léčebných systémů na světě. Její kořeny sahají více jak 5 000 let zpět do starověké Indie. Tato komplexní filozofie péče o tělo i mysl se zaměřuje na harmonii mezi člověkem a jeho okolím, prevenci nemocí a udržení zdraví, nejen na léčbu příznaků. Jaká je hlavní podstata tohoto holistického přístupu?

 

Co se v článku dozvíte:

 

Ajurvéda jako nejstarší medicína

Historie ajurvédy sahá až do 2. století př. n. l. ⁴Její základy spočívají ve starověkých hinduistických filozofických směrech jako je Vaisheshika, zaměřující se na povahu reality a škola logiky Nyaya. Souvisí také se systémem Samkhya, který vysvětluje vznik vesmíru a lidského života prostřednictvím kombinace pěti základních prvků.

 

💡Víte, že: v sanskrtu ajurvéda znamená věda o životě

 

Ajurvéda vychází z představy, že vše ve vesmíru, živé i neživé, je propojené. Pokud jsou mysl, tělo a duch v harmonii s tímto propojením, člověk se těší pevnému zdraví. Jakmile však rovnováhu naruší faktory jako genetické predispozice, zranění, změny klimatu, stárnutí nebo emoce, objevují se nemoci.

 

Proto se klade velký důraz především na prevenci a udržení zdraví, nikoli pouze na léčbu nemocí. Děje se tak prostřednictvím důsledné péče o rovnováhu v životě, správného myšlení, stravy, životního stylu a užívání bylin.

 

Podstata ajurvédy

Stejně jako má každý člověk jedinečný otisk prstu, má také podle ajurvédy nezaměnitelný energetický vzorec. Tento vzorec je výsledkem kombinace fyzických, mentálních a emocionálních charakteristik, které tvoří základ jeho zdraví a pohody. Patří sem: 

  • emocionální stres (úzkost, hněv nebo smutek),
  • strava a kvalita potravin,
  • roční období a klimatické podmínky,
  • fyzická traumata,
  • mezilidské vztahy (pracovní či rodinné).

 

V těle neustále probíhá dynamická interakce mezi těmito dvěma stavy. Jakmile člověk pochopí povahu a příčinu poruchy, může pomocí správných opatření obnovit řád.

 

Tři dóši v ajurvédě

Podle ajurvédy je každý člověk tvořen pěti základními prvky vesmíru —  prostorem, vzduchem, ohněm, vodou a zemí. Tyto prvky se v těle kombinují a tvoří tři základní energetické principy, známé jako dóši:

  • Váta (prostor a vzduch),
  • Pitta (oheň a voda),
  • Kapha (voda a země).

 

💡Předpokládá se, že každá z těchto dóš určuje vaše emoční silné a slabé stránky, vhodnou stravu, optimální typ cvičení a náchylnost k určitým onemocněním.

 

Co řídí jednotlivé dóši? Váta ovlivňuje dýchání, mrkání, pohyb svalů a tkání, pulzování srdce a všechny pohyby v cytoplazmě a buněčných membránách. Váta v rovnováze podporuje kreativitu a flexibilitu. Pokud je v nerovnováze, vyvolává strach a úzkost.

 

Pitta se projevuje jako metabolický systém těla. Řídí trávení, vstřebávání, asimilaci, výživu, metabolismus a tělesnou teplotu. V rovnováze podporuje porozumění a inteligenci. V nerovnováze vyvolává hněv, nenávist a žárlivost.

 

Poslední dóša Kapha tvoří strukturu těla (kosti, svaly, šlachy) a drží buňky pohromadě. Kapha promazává klouby, zvlhčuje pokožku a udržuje imunitu. V rovnováze se ukazuje jako láska, klid a odpuštění. Mimo rovnováhu vede k připoutanosti, chamtivosti a závisti.

 

Vědci, kteří studují ajurvédu, se domnívají, že pochopení pacientových dóš může pomoci určit riziko, že se u daného pacienta rozvine určitá nemoc nebo zdravotní stav.

 

💡Ve studii z roku 2013⁵ využili principy ajurvédské medicíny k identifikaci populací, které mohou být vystaveny vyššímu riziku rozvoje Parkinsonovy choroby. Výsledky ukázaly, že výskyt Parkinsonovy choroby byl nejvyšší u pacientů s dóšou Váta.

 

Poruchy v kterékoli ze tří hlavních dóš jsou řešeny řadou ajurvédských procedur, včetně bylinných léčiv, speciální diety, jógy, meditace, masáží, a dechových cvičení (tzv. pránájáma).

 

Ajurvéda versus západní medicína

Západní medicína se zaměřuje především na symptomy nemocí a na boj proti konkrétním patogenům nebo postiženým tkáním. Hlavními nástroji jsou tak léky a chirurgické zákroky. Tento přístup zachránil mnoho životů, zejména v případě akutních stavů nebo vážných nemocí. Chirurgie, kterou západní medicína rozvinula do vysoké úrovně, je dokonce zahrnuta i v tradiční ajurvédě. Nicméně léky, zvláště při dlouhodobém užívání, mohou mít vedlejší účinky a oslabovat organismus kvůli své toxicitě.

 

Oproti tomu ajurvéda se zaměřuje na udržení rovnováhy energií v těle. Věří, že při minimálním stresu a rovnováze energií je imunitní systém silný a přirozeně odolává nemocem. Na rozdíl od západní medicíny se ajurvéda nesoustředí primárně na léčbu nemocí, ale na podporu celkového zdraví a prevence.

 

💡Ajurvédu můžete aplikovat ve spojení se západní medicínou, abyste posílili tělo před nemocemi nebo obnovili tělo po léčbě léky nebo po chirurgickém zákroku.

 

Přínosy ajurvédy pro zdraví

Přestože na rozdíl od západní medicíny nebylo u ajurvédy provedeno tolik klinických výzkumů, řada jejích metod prokázala pozitivní účinky na zdraví a pohodu. K jakým závěrům se došlo? 

 

  • Výsledky studie ze 70. let 20. století⁵, kterou provedla Světová zdravotnická organizace (WHO), ukázaly, že ajurvédská léčba u pacientů s revmatoidní artritidou byla nejen účinná, ale také bezpečná, přinášející úlevu bez závažných vedlejších účinků.
  • Bylo také prokázáno, že ajurvéda snižuje krevní tlak a hladinu cholesterolu.
  • Cvičení jógy může snížit chronickou bolest a úzkost a zlepšit krevní oběh a trávení.
  • Meditace může snížit úzkost, zvýšit soustředění, pomoci lépe zvládat stres a zlepšit kvalitu spánku.

 

💡Zaujala vás ajurvéda? V Herbavia pro vás máme limitovanou edici Koruna ajurvédy, která obsahuje tři produkty, které jsou často používány pro zlepšení celkového zdraví a pohody.

 

Ajurvéda bere v úvahu jedinečnost každého člověka. Umožňuje pochopení vztahů mezi příčinami a jejich účinky na tělesné, mentální i duchovní úrovni. Přestože je vhodné přistupovat k některým ajurvédským praktikám obezřetně, její metody mohou být cenným doplňkem moderní západní medicíny při podpoře celkového zdraví a rovnováhy.

 

Začněte svou cestu k rovnováze s Herbavia

 

Zdroje: 

  1. Ajurveda — Ajurvéda: Krátký úvod a průvodce
  2. Webmd — Ajurvéda: Opravdu to funguje?
  3. Health.clevelandclinic — Co je ajurvéda?
  4. Nationallibraryofmedicine — Pohled do ajurvédy - zapomenutá historie a principy tradiční indické medicíny
  5. Livescience — Fakta o ajurvédské medicíně