Heřmánek pravý: Jak prospívá zdraví a možné nežádoucí účinky

Hodnocení: 4 / 5   Hvězda Hvězda Hvězda Hvězda Hvězda-prázdnáPopularita článku: 50%

Heřmánek pravý se používá pro podporu zdraví už po staletí. Využívá se jako přírodní lék, který vám pomůže usnout, zklidní podrážděnou pokožku nebo dokonce podpoří vaši imunitu. Zajímá vás, při jakých dalších potížích může být heřmánek vaším tichým spojencem? Chcete vědět, zda je lepší sáhnout po voňavém čaji, osvěžující koupeli, nebo koncentrované tinktuře? Čtěte dál.

 

V článku se dozvíte: 

 

Jaké má heřmánek účinky na zdraví?

Heřmánek je jednou z nejznámějších a nejdéle používaných léčivých bylin na světě. Lidé ho používali už ve starověkém Egyptě, Řecku i Římě. Nejčastěji se setkáte se dvěma druhy — heřmánkem pravým (Chamomilla recutita) a heřmánkem římským (Chamaemelum nobile).

 

Heřmánek se dá využít mnoha způsoby:

  • jako čaj, který pomáhá při stresu, nespavosti nebo trávicích potížích,
  • ve formě olejů a mastí na pokožku (například na ekzémy, popáleniny nebo podráždění),
  • v kapslích jako doplněk stravy,
  • k inhalaci při nachlazení.

 

Heřmánek má široké využití — pomáhá nejen tělu, ale i mysli. Za tyto účinky vděčí heřmánek více než 120 přírodním látkám. Některé z nich bojují proti mikrobům, jiné snižují záněty nebo chrání buňky před poškozením. Dále v heřmánku najdete například 36 flavonoidů a 28 terpenoidů — látek, které mají protizánětlivé, uklidňující a hojivé vlastnosti.¹

 

Mnohé z těchto sloučenin jsou farmakologicky aktivní, což znamená, že obsahují složky, které jsou aktivně účinné při léčbě potíží, podobně jako hlavní složka v lécích. Například α-bisabolol a cyklické ethery jsou antimikrobiální, což znamená, že mohou bojovat proti mikrobům jako jsou bakterie, zatímco chamazulen a α-bisabolol jsou antiseptické, což znamená, že mohou zabránit růstu mikroorganismů nebo je pomoci zničit.

 

❗Následují schválená zdravotní tvrzení podle nařízení komise (EU) č. 432/2012. Veškeré informace uvedené v článku jsou všeobecně známé.

 

Zmírnění bolesti v ústech

Heřmánek je známý svými zklidňujícími účinky — a to platí i pro vaše ústa. Pomáhá například při zánětech dásní nebo nepříjemných aftech. Skvěle funguje jako součást přírodní ústní vody, kterou si můžete vyrobit doma.

 

Do jedné sklenice vody stačí přidat asi 0,5 mililitru směsi přírodních složek — například heřmánkové tinktury, hřebíčkového oleje, máty peprné, šalvěje, echinacey a dalších bylin. Vzniklou směsí si pak 3x denně vyplachujte ústa. Pomáhá to zmírnit bolest a podpořit hojení.¹

 

Studie zkoumala 164 pacientů, zda jim heřmánek dokáže pomoci s bolestivým zánětem ústní sliznice, který může vzniknout jako vedlejší účinek chemoterapie. Výsledky zatím nejsou jednoznačné — heřmánek sice nezhoršoval stav, ale účinek proti stomatitidě (zánětu úst) nebyl prokázán. Přesto je heřmánek bezpečnou volbou pro běžné problémy v ústech.²

 

Podpora zdraví trávicího traktu 

Heřmánek je skvělým pomocníkem i pro trávení. Pomáhá při nejrůznějších trávicích potížích, jako jsou:

  • nadýmání a plynatost,
  • zácpa nebo průjem,
  • podrážděný žaludek,
  • nevolnost nebo zvracení,
  • pálení žáhy či reflux.

 

Jeho účinky spočívají v tom, že zklidňuje podrážděnou sliznici trávicího traktu, uvolňuje svaly ve střevech a pomáhá proti křečím. Díky tomu se lépe tráví a bolest břicha často rychle ustoupí.

 

Příspěvek k hojení ran

Díky svým léčivým účinkům může pomoci i při hojení různých poranění kůže. Využívá se například při pomalu se hojících ranách, vyrážkách nebo infekcích jako je pásový opar či vředy. Můžete ho aplikovat jako mast, krém nebo dokonce i ve formě prášku.

 

Ekzém

Při ekzémech se heřmánek osvědčil jako přírodní alternativa ke klasickým krémům. Studie ukázaly, že krémy s výtažkem z heřmánku mohou být dokonce účinnější než slabý kortikoidní krém.

 

Pomáhá usnout a udržet se ve spánku

Lidé si často pochvalují, že po heřmánkovém čaji snáze usnou a méně se budí v noci. Jedna z účinných látek, flavonoid apigenin, se váže na receptory v mozku podobně jako některá léčiva na spaní — ale bez rizika závislosti. Studie na zvířatech ukázaly, že heřmánek může mít tlumivý a uklidňující účinek.²

 

Vědecké studie zatím nedokázaly jednoznačně potvrdit, že by heřmánek prodlužoval celkovou délku spánku. Ale například Studie z Complementary Therapies in Medicine potvrzuje, že heřmánek zlepšil spánek, zejména počet probuzení po usnutí nebo udržení se ve spánku.⁶  Proto je oblíbený jako přírodní pomocník před spaním.

 

Snížení vedlejších účinků onkologické léčby

Heřmánek napomáhá i s nepříjemnými vedlejšími účinky onkologické léčby — například s již zmíněným podrážděním v ústech, kožními problémy, nechutenstvím, depresí nebo zvracením. Studie pro Integrative Cancer Therapies zahrnující přes 1000 pacientů s rakovinou potvrdila, že heřmánek v různých formách — čaj, kapsle, ústní voda, mast nebo aromaterapie — může zlepšit kvalitu života nemocných.⁵ 

 

Běžné nachlazení

Nachlazení potká čas od času každého. A i když to není vážné onemocnění, umí pořádně potrápit. Heřmánek může pomoci i tady — především v podobě inhalace páry, která může ulevit od ucpaného nosu a podrážděných dýchacích cest.²

 

Kardiovaskulární onemocnění

Především flavonoidy, které se přirozeně vyskytují v různých rostlinách, včetně heřmánku, se podle vědeckých studií spojují se snížením rizika srdečních onemocnění, zejména u starších lidí.

 

Nedávný výzkum sledoval přes 800 mužů ve věku 65–84 let a zjistil, že ti, kteří přijímali více flavonoidů, měli nižší pravděpodobnost úmrtí na ischemickou chorobu srdeční. V jiné menší studii s pacienty po vyšetření srdce (katetrizaci) se ukázalo, že pití šálku heřmánkového čaje vedlo k mírnému zvýšení krevního tlaku — ale co je zajímavější, 10 z 12 účastníků po čaji okamžitě usnulo. Heřmánek tedy nejen uklidňuje, ale možná má i jemný vliv na srdeční činnost. Zatím však chybí rozsáhlejší výzkumy, které by jeho vliv na srdce potvrdily.²

 

Protizánětlivé účinky

Zánět v těle je často tichý problém, který může vést k různým potížím — od bolestí kloubů přes žaludeční vředy až po deprese. Heřmánek je známý svými protizánětlivými účinky a už po staletí se používá k úlevě od bolestí břicha, zánětů střev nebo i podráždění kůže.

 

Vědecké studie na zvířatech naznačují, že heřmánek může pomoci potlačit bakterii Helicobacter pylori, která může způsobit žaludeční vředy. Také se ukazuje, že umí uvolnit svaly v trávicím traktu, což může pomoci při křečích nebo nadýmání. Lidé ho také často používají na podrážděnou pokožku, spáleniny od slunce nebo při zánětech očí. I když to zní slibně, ne všechny účinky byly zatím potvrzeny kvalitními studiemi — ale tradiční používání naznačuje, že v mírných případech může pomoci.²

 

Cukrovka a hladina cukru v krvi

Heřmánek se zkoumá i v souvislosti s cukrovkou a hladinou cukru v krvi. Podle některých výzkumů může pomáhat udržovat nižší hladinu cukru, chránit slinivku před poškozením a snižovat oxidační stres, který s cukrovkou často souvisí.

 

Zajímavé je, že účinky heřmánku nezávisí na vylučování inzulinu — takže by mohl mít smysl i pro lidi, jejichž tělo už inzulin nevyrábí dostatečně. Studie také ukázaly, že heřmánek pomáhá zvyšovat zásoby jaterního glykogenu (což je způsob, jak si tělo ukládá cukr), a může tlumit tvorbu sorbitolu — látky, která v těle diabetiků může způsobovat komplikace.

 

Výzkum Complementary Therapies in Medicine z roku 2020 dokonce naznačuje, že pravidelné užívání heřmánku by mohlo zlepšit hladinu cukru i tuků v krvi a snížit riziko některých cukrovkových komplikací. Přesto i tady platí, že je potřeba víc kvalitních výzkumů, než to bude možné s jistotou říct.⁴

 

Má heřmánek nežádoucí účinky?

Heřmánek je obecně považován za velmi bezpečný, obzvlášť pokud ho pijete jako čaj nebo používáte v běžném množství. Přesto se — jako u všech bylinek — najdou výjimky, na které je dobré si dát pozor.

 

  • Alergie

 

Někteří lidé mohou být na heřmánek alergičtí, zejména pokud mají citlivost na jiné rostliny z čeledi hvězdnicovitých — to jsou napřílad sedmikrásky, měsíčky, ambrózie nebo chryzantémy. Alergické reakce jsou sice vzácné, ale v ojedinělých případech byla zaznamenána i silná reakce typu anafylaxe (což je vážná alergie vyžadující okamžitou pomoc).

 

  • Těhotné a kojící ženy

 

Pokud čekáte miminko nebo kojíte, je lepší být opatrná. O užívání heřmánku v těhotenství a při kojení zatím neexistuje dost výzkumů, takže se doporučuje poradit se s lékařem, než ho začnete pravidelně užívat.

 

  • Interakce s léky

 

Heřmánek může ovlivnit účinek některých léků. Zejména by si na něj měli dát pozor lidé, kteří berou:

  • cyklosporin — lék užívaný například po transplantacích,
  • warfarin — lék na ředění krve.

 

❗Pro vaši bezpečnost doporučujeme konzultaci s lékařem před zahájením užívání heřmánku, a to především v případě, že užíváte jiné léky nebo trpíte chronickým onemocněním.

 

Heřmánek vám nabízí širokou škálu benefitů, od zklidnění rozbouřených emocí až po podporu fyzického zdraví. Mějme však na paměti, že i příroda má svá pravidla, a proto je důležité k užívání heřmánku přistupovat s respektem a informovaností.

 

Vyzkouším Deprescare od Herbavia

 

Zdroje: 

  1. WebMD – Zdravotní přínosy heřmánku
  2. PubMed Central – Heřmánek
  3. MedicalNewsToday – Jaké jsou výhody heřmánkového čaje
  4. PubMed – Heřmánek pravý (Matricaria recutita L.) a diabetes mellitus, současné poznatky a budoucnost
  5. SageJournals – Vliv heřmánku na komplikace rakoviny
  6. ScienceDirect – Účinky heřmánku pravého (Matricaria chamomilla L.) na spánek
  7. MDPI – Heřmánek
  8. TandFOnline– Aktualizovaný komplexní přehled léčebných vlastností heřmánku pravého