Byliny a houby

Extrakt ze zeleného čaje: 9 benefitů pro vaše zdraví
Hodnocení: 4 / 5   Hvězda Hvězda Hvězda Hvězda Hvězda-prázdnáPopularita článku: 50%

Extrakt ze zeleného čaje, koncentrovaný výtažek z listů Camellia sinensis je bohatý na bioaktivní sloučeniny. Tyto látky vykazují silné antioxidační, protizánětlivé a metabolicky příznivé účinky, což z extraktu činí oblíbený nástroj v prevenci i podpoře léčby celé řady zdravotních potíží. Jaké to jsou? Čtěte dál.

 

V článku se dozvíte: 

 

Proč užívat extrakt ze zeleného čaje

Extrakt ze zeleného čaje je koncentrovaná forma zeleného čaje — stačí jedna kapsle a získáte podobné množství prospěšných látek jako v celém šálku nápoje.

 

Zelený čaj se vyrábí z neoxidovaných listů rostliny Camellia sinensis. Oproti jiným čajům prochází jen minimálním zpracováním, díky čemuž si zachovává vysoký obsah antioxidantů a takzvaných polyfenolů — rostlinných látek, které pomáhají chránit buňky v těle.

 

Právě díky těmto antioxidantům se zelený čaj (a jeho extrakt) spojuje s řadou zdravotních přínosů — například s podporou zdraví srdce, jater a mozku nebo dokonce zlepšením stavu pokožky.

 

V extraktu najdeme také kofein, což je důvod, proč bývá součástí energetických nápojů. Kromě něj obsahuje i další přírodní látky jako je teobromin nebo teofylin, které mají mírně povzbuzující účinky.

 

Jednou z nejvýznamnějších složek extraktu je katechin s názvem epigalokatechin galát, zkráceně EGCG. Možná jste už viděli jeho zkratku na obalu některého doplňku stravy — není divu, právě EGCG je často spojován s pozitivními účinky na zdraví.

 

Jestli tedy hledáte přírodní cestu jak tělu dodat antioxidanty, energii a možná i podpořit své zdraví, extrakt ze zeleného čaje může být správnou volbou.

 

9 benefitů extraktu ze zeleného čaje

Přečtěte si devět hlavních výhod, které přikládá věda extraktu ze zeleného čaje.

 

💡Následují schválená zdravotní tvrzení podle nařízení komise (EU) č. 432/2012. Veškeré informace uvedené v článku jsou všeobecně známé.

 

  1. Je nabitý antioxidanty

Jednou z hlavních předností extraktu ze zeleného čaje je již zmíněný vysoký obsah antioxidantů — látek, které chrání buňky před poškozením volnými radikály. Právě tento typ poškození je spojován se stárnutím a mnoha nemocemi.


Nejsilnějším antioxidantem v extraktu je již zmíněný katechin zvaný EGCG, který má podle výzkumů největší přínos pro zdraví.

 

  1. Podporuje zdraví srdce

Antioxidanty z extraktu mohou pomáhat snižovat záněty a krevní tlak, ale také omezovat hromadění tuků v těle — a tím přispívat ke snížení hladiny cholesterolu. To vše jsou faktory, které mohou snížit riziko srdečních chorob jako je vysoký krevní tlak nebo srdeční selhání.

 

  1. Má příznivý vliv na mozek

Ve studii pro odborný časopis Molecules bylo prokázáno, že antioxidanty obsažené v extraktu ze zeleného čaje, zejména EGCG a další látky v extraktu mohou chránit mozkové buňky před oxidačním stresem, a tím pomáhat předcházet chorobám jako Alzheimer nebo Parkinson.²

Konzumace zeleného čaje také snižuje riziko mrtvice. Naznačuje to přehledová studie Nutrition z roku 2023 po vyhodnocení pěti studií s 645 393 účastníky a 11 421 případy mrtvice.⁹

 

  1. Podporuje hubnutí

 Kombinace katechinů a kofeinu v extraktu může mírně zvýšit spalování kalorií — zejména díky tzv. termogenezi, při které tělo produkuje teplo a spaluje energii. Ve studii pro British Journal of Nutrition užívalo 14 lidí před každým jídlem kapsli obsahující směs kofeinu, EGCG ze zeleného čaje a extraktu z guarany. Poté zkoumala vliv na spalování kalorií a zjistila, že účastníci v následujících 24 hodinách spálili v průměru o 179 kalorií více.³

 

V další 12týdenní studii pro odborný časopis Clinical Nutrition Journal užívalo 115 žen s centrální obezitou (vyšší koncentrace tuku v oblasti břicha) denně 856,8 mg extraktu ze zeleného čaje nebo placebo. U těch, které užívaly extrakt ze zeleného čaje, došlo k výraznému úbytku hmotnosti spolu se snížením BMI, obvodu pasu a hladiny cholesterolu ve srovnání s účastnicemi, které dostávaly placebo.⁴

❗Pozor však na vysoké dávky — ty mohou zatěžovat játra, takže je důležité dodržovat doporučené množství.

 

  1. Může prospívat játrům

 Katechiny v extraktu pomáhají snižovat záněty spojené s některými jaterními onemocněními jako je například nealkoholové ztukovatění jater. Je ale důležité dodržovat doporučené dávkování extraktu.

 

  1. Pomáhá pleti

 Ať už extrakt ze zeleného čaje užíváte vnitřně nebo ho nanášíte na pokožku, může mít pozitivní vliv na její vzhled i zdraví. Pomáhá při akné, stárnutí pleti, růžovce nebo dermatitidě. Dokáže také chránit před UV zářením a podporuje hydrataci.

 

  1. Podporuje výkon a regeneraci při cvičení

 Velká fyzická námaha zatěžuje tělo a způsobuje oxidační stres. Antioxidanty z extraktu mohou chránit svaly a oddalovat únavuStudie pro Journal of the International Society of Sports Nutrition dokonce zjistila, že sportovci, kteří užívali extrakt po dobu čtyř týdnů, zlepšili svou běžeckou výdrž o 10,9 %.⁵

 

  1. Pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi

 EGCG může zlepšovat citlivost na inzulín a pomáhat tělu lépe zvládat hladinu cukru v krviPokud ale máte cukrovku nebo jiné metabolické onemocnění, poraďte se před užíváním s lékařem.

 

  1. Přispívá ke snížení cholesterolu

 Extrakt ze zeleného čaje napomáhá snižovat „špatný“ LDL cholesterol, celkový cholesterol i hladinu triglyceridůDospěla k tomu i studie pro Nutrition Journal z roku 2020. Uvádí, že konzumace zeleného čaje může významně snížit celkový cholesterol a cholesterol v lipoproteinech o nízké hustotě u lidí se střední hmotností, nadváhou nebo obezitou.⁸

 

📖 Zjistěte, jak další bylinky jako Kozinec, Kurkuma, Pampeliška nebo Ashwagandha mohou mít příznivé účinky na vaše zdraví.

 

Případná rizika extraktu ze zeleného čaje

Stejně jako u všeho platí — všeho s mírou. Přestože je extrakt ze zeleného čaje přírodní, může mít i některé nežádoucí účinky, zvlášť pokud překročíte doporučenou dávku. 

 

Extrakt ze zeleného čaje obsahuje kofein, i když méně než káva nebo černý čaj. Pokud jste na kofein citliví, může u vás způsobit nepříjemné projevy jako je bušení srdce, třes, podrážděnost nebo problémy se spánkem. Riziko těchto účinků stoupá hlavně při vyšších dávkách.

 

V některých případech může nadměrné užívání extraktu ze zeleného čaje zatěžovat játra. To se může projevit zvýšenými jaterními hodnotami nebo jinými zdravotními problémy.

 

❗Rozhodnutí, zda vyzkoušet extrakt ze zeleného čaje, by mělo být konzultováno s lékařem, a to zejména pokud užíváte jiné léky nebo máte jakékoliv zdravotní problémy. Jen tak můžete zajistit, že jeho užívání bude pro vás bezpečné a přínosné.

 

Díky vysokému obsahu antioxidantů, zejména katechinů, přispívá extrakt ze zeleného čaje k ochraně buněk před oxidačním stresem, podporuje zdravý metabolismus, pomáhá při kontrole tělesné hmotnosti a zlepšuje kardiovaskulární i mozkové funkce. Stejně jako u všech doplňků stravy je však důležité zvolit kvalitní produkt a konzultovat jeho užívání s odborníkem.

Podpořte své zdraví s Herbavia

 

Zdroje: 

  1. Healthline – 10 výhod extraktu ze zeleného čaje
  2. PubMed – Příznivé účinky epigalokatechin-3-O-galátu, kyseliny chlorogenové, resveratrolu a kurkuminu na neurodegenerativní onemocnění
  3. PubMed – Účinky zapouzdřených extraktů ze zeleného čaje a guarany obsahujících směs epigalokatechin-3-gallátu a kofeinu na 24hodinový energetický výdej a oxidaci tuků u mužů
  4. Clinical nutrition journal – Terapeutický účinek vysokých dávek extraktu ze zeleného čaje na snížení hmotnosti
  5. Tandfonline – Vliv přípravku s extraktem zeleného čaje bez kofeinu na oxidaci tuků, složení těla a výkonnost při cvičení
  6. Cleveland Clinic – Je extrakt ze zeleného čaje prospěšný
  7. MedicalNewsToday – Jaké jsou zdravotní účinky zeleného čaje
  8. PubMed Central – Vliv konzumace zeleného čaje na krevní lipidy
  9. PubMed – Konzumace zeleného čaje a riziko mrtvice
  10. University of Rochester – Extrakt ze zeleného čaje
Ashwagandha: Vše, co potřebujete vědět o tomto adaptogenu
Hodnocení: 4 / 5   Hvězda Hvězda Hvězda Hvězda Hvězda-prázdnáPopularita článku: 50%

Ashwagandha, prastará bylina východní medicíny dnes zaujímá hlavní roli mezi tzv. adaptogeny — přírodními pomocníky při zvládání stresu, zlepšení spánku, podpory hormonální rovnováhy a vitality. Pokud i vy přemýšlíte, jestli by mohla zlepšit vaše zdraví, jste na správném místě.

 

Co se v článku dozvíte: 

 

Jak ashwagandha funguje v těle

Ashwagandha, známá také jako indický ženšen, je stále zelený keř, který roste hlavně v Indii, Africe a na Blízkém východě. Tato rostlina obsahuje několik účinných látek, zejména skupinu zvanou withanolidy. Ty jsou spojovány s pozitivními účinky na zdraví — například snižují záněty v těle a působí jako antioxidanty, které chrání buňky před poškozením.

 

V ajurvédě se využívá už po tisíce let. Považuje se za rasajánu, což je označení pro byliny podporující dlouhověkost, vitalitu a duševní pohodu. Jednoduše řečeno, pomáhá tělu i mysli lépe zvládat stres a zůstat v kondici. Může mít také neuroprotektivní účinky, což znamená, že může chránit mozek a nervový systém. Díky svým protizánětlivým vlastnostem může přispět k celkovému zdraví — protože právě zánět často stojí za vznikem mnoha nemocí.

 

Zajímavé je, že se v různých léčebných přístupech využívají různé části rostliny — od kořenů přes listy až po semena nebo plody. Nejčastěji se ale používá kořen, hlavně jako tzv. adaptogen. To je přírodní látka, která pomáhá tělu přizpůsobit se stresu, ať už fyzickému, psychickému nebo třeba chemickému.

 

Kromě steroidních laktonů (withanolidů) je rostlina bohatá na alkaloidy. A i když právě withanolidy bývají nejčastěji zmiňované jako zdroj jejích pozitivních účinků, výzkumy ukazují, že užitečných látek je v ní víc — a všechny dohromady se podílejí na celkových účincích byliny.

 

Jaké má ashwagandha účinky

Ashwagandha je v posledních letech oblíbená nejen mezi příznivci přírodní medicíny. A není divu — podle vědeckých studií může mít pozitivní vliv na tělo i mysl. Na co se tradičně užívá?

 

💡Následují schválená zdravotní tvrzení podle nařízení komise (EU) č. 432/2012. Veškeré informace uvedené v článku jsou všeobecně známé.

 

Pomoc při stresu a úzkosti

Ashwagandha je nejčastěji spojována s tlumením stresu. Několik studií ukázalo, že pravidelné užívání této byliny může pomoci snížit hladinu kortizolu — hormonu, který se zvyšuje při stresu.

 

Například ve studii z roku 2019 lidé, kteří užívali 240 mg ashwagandhy denně, uváděli nižší stres než ti, kteří brali placebo.¹ V jiné studii ze stejného roku měly příznivý účinek dávky 250 až 600 mg denně — účastníci se cítili klidnější, méně unavení a spali lépe.³

 

Podpora spánku

Ashwagandha může pomoci i lidem, kteří trpí nespavostí nebo mají nekvalitní spánek. Například v indické studii užívalo 150 dospělých extrakt z kořene a listů ashwagandhy po dobu 6 týdnů. Skupina s ashwagandhou zaznamenala výrazně lepší kvalitu spánku než ta, která dostávala placebo — rychleji usínali, déle spali a méně se v noci budili.³

 

Podobné výsledky potvrdil i přehled pěti studií publikovaný v odborném časopise PLOS One. Ukázalo se, že účinky na spánek byly silnější u lidí s nespavostí a při dávce 600 mg denně užívané alespoň 8 týdnů.⁷


Správná funkce srdce

Ashwagandha má pozitivní vliv i na srdce — snižuje krevní tlak a cholesterol. Lidé ji někdy užívají i kvůli bolesti na hrudi nebo jako prevenci srdečních onemocnění.¹

 

Podpora mozku a paměti

Některé přehledy studií naznačují, že ashwagandha by mohla chránit mozek před degenerativními onemocněními jako je Alzheimerova nebo Parkinsonova choroba. Výzkumy mluví i o možném zlepšení paměti a kognitivních funkcí.

 

Podpora při léčbě rakoviny

U lidí s rakovinou se ashwagandha někdy používá jako podpora při zvládání vedlejších příznaků — například stresu, únavy nebo úzkosti. Studie navíc naznačují, že by mohla mít i protirakovinné účinky. Zatím ale neexistuje dostatek důkazů, aby bylo možné ji doporučit jako samostatnou léčbu.¹

 

Benefity ashwagandhy pro muže

V přehledu čtyř studií, ve kterých muži užívali ashwagandhu po dobu 90 dnů, se ukázalo, že došlo k nárůstu těchto ukazatelů:

  • koncentrace spermií — jaké je množství  spermií v jednom mililitru ejakulátu,
  • objem spermatu — celkové množství tekutiny při ejakulaci,
  • pohyblivost spermií — jak dobře se spermie dokáží pohybovat,
  • luteinizační hormon — hormon, který podporuje tvorbu testosteronu,
  • hladina testosteronu — klíčový hormon pro mužskou vitalitu.⁴

 

Je ale potřeba dodat, že tyto výsledky zatím nejsou podložené rozsáhlými a dlouhodobými výzkumy, ty teprve musí přijít.

 

Zvýšení hladiny testosteronu potvrzuje také studie z roku 2018, ve které užívali muži s nadváhou nejprve placebo a pak po dobu osmi týdnů extrakt z ashwagandhy. Výsledkem bylo zvýšení hladiny testosteronu o 15 % a také zlepšení pocitu vitality a snížení únavy.⁵

 

Benefity ashwagandhy pro ženy

Pro ženy může být přínosná hlavně tím, že pomáhá udržovat hormonální rovnováhu. Právě ta ovlivňuje téměř každou oblast ženského zdraví — od menstruačního cyklu až po menopauzu.

 

Před menstruací zažívá většina žen různé nepříjemné symptomy — od nadýmání a bolestí hlavy po změny nálad. Ashwagandha díky svým relaxačním a protizánětlivým účinkům může PMS příznaky zmírnit a podpořit lepší psychickou pohodu. Přispívá také k pravidelnějším cyklům.⁶

 

Ashwagandha může být prospěšná i ženám, které trpí chronickými onemocněními ovlivňujícími hormonální rovnováhu. Jsou to:

  • PCOS (syndrom polycystických vaječníků),
  • endometrióza,
  • pánevní zánětlivé onemocnění.⁶

 

Řada studií také ukazuje, že antioxidanty obsažené v ashwagandha mohou v těle napodobovat estrogen. Díky tomu by mohly podpořit plodnost u žen s nízkou hladinou tohoto hormonu. Kromě toho má bylina antibakteriální vlastnosti, které mohou pomoci chránit před vaginálními infekcemi — a ty mohou plodnost negativně ovlivnit.⁶

 

Podle výzkumu publikovaného v časopise The Journal of Obstetrics and Gynaecology Research může být extrakt z kořene ashwagandhy bezpečnou a účinnou pomocí při mírných až středních potížích spojených s přechodem. U žen došlo k:

  • mírnějším návalům horka,
  • lepší náladě,
  • menšímu nočnímu pocení,
  • kvalitnějšímu spánku,
  • úlevě od vaginální suchosti.⁸

 

Pro koho je ashwagandha vhodná a kdy se jí raději vyhnout?

Ashwagandha je obecně považována za bezpečnou, pokud se užívá v doporučených dávkách. Ve vyšším množství může podráždit trávicí systém a způsobit nepříjemnosti jako:

  • nevolnost,
  • průjem,
  • bolesti břicha, 
  • zvracení.

 

Ashwagandha není vhodná pro každého. Zvláštní opatrnost se doporučuje u těchto skupin:

  • těhotné ženy,
  • lidé chystající se na operaci,
  • osoby s poruchami štítné žlázy,
  • lidé s autoimunitními onemocněními — lupus, revmatoidní artritida nebo roztroušená skleróza,
  • lidé užívající určité léky — na štítnou žlázu, cukrovku nebo vysoký krevní tlak.¹

 

❗Před zahájením užívání ashwagandhy doporučujeme konzultaci s lékařem a to především v případě, že užíváte jiné léky nebo trpíte chronickým onemocněním.

 

Pro muže hledajícího podporu pro testosteron, nebo ženu, která řeší hormonální výkyvy, může být ashwagandha přirozenou cestou k rovnováze. Ale nezapomeňte, že každé tělo reaguje jinak. Proto se vyplatí naslouchat svému tělu a případně se poradit s odborníkem. 

 

Výhodné balení Ashwagandha 2+1 zdarma

 

Zdroje: 

  1. MedicalNewsToday – Jaké jsou výhody ashwagandhy
  2. NCCIH – Ashwagandha
  3. National Institutes of Health – Ashwagandha: Pomáhá při stresu, úzkosti nebo spánku
  4. Health – Zdravotní přínosy ashwagandhy
  5. Verywellhealth – 7 výhod ashwagandhy pro muže
  6. Verywellhealth – Jak ženy používají ashwagandhu ke změně svého zdraví
  7. PLOS One – Účinek extraktu z ashwagandhy na spánek
  8. Obstetrics and Gynaecology – Vliv extraktu z kořene ashwagandhy na klimakterické příznaky u žen v perimenopauze
Kozinec blanitý: Účinky a pro koho je vhodný

 

Hodnocení: 4 / 5   Hvězda Hvězda Hvězda Hvězda Hvězda-prázdnáPopularita článku: 50%

Už po staletí se v tradiční čínské medicíně ukrývá poklad s názvem kozinec blanitý. Tato nenápadná rostlina, v Číně známá jako huang qi neboli žlutá životní energie, si získala pověst silného adaptogenu, který pomáhá tělu lépe zvládat nástrahy moderního života. Zjistěte, jaké účinky se skrývají v jeho kořeni, a pro koho může být tato bylina neocenitelným pomocníkem.

 

V článku se dozvíte: 

 

Základní informace o kozinci blanitém

Kozinec blanitý (Astragalus membranaceus) je léčivá bylina, která hraje důležitou roli v tradiční čínské medicíně už po staletí. Nejčastěji se využívá její kořen, který má celou řadu zajímavých vlastností. V čínštině se kozinec nazývá huang qi, což znamená žlutá životní energie — a to nejen kvůli jeho barvě, ale i díky pověsti, kterou si získal jako posilující bylina. Patří mezi tzv. adaptogeny — látky, které mohou tělu pomoci lépe zvládat stres, ať už fyzický, psychický nebo emocionální.

 

Podle tradiční medicíny a některých moderních studií může kozinec:

  • posilovat imunitu — pomáhá tělu bojovat s nemocemi a infekcemi,
  • působit jako antioxidant — chrání buňky před škodlivými volnými radikály,
  • snižovat záněty — působí protizánětlivě, antibakteriálně i antivirově,
  • podporovat hojení — masti s kozincem se někdy používají na drobná poranění kůže,
  • pomáhat při rekonvalescenci — například u lidí oslabených chemoterapií nebo ozařováním,
  • mírně odvodňovat tělo — funguje jako lehké diuretikum,
  • chrání játra a snižuje krevní tlak

 

Zajímavostí je, že vědci zkoumají jeho možný vliv na prodlužování života buněk. Jednou z látek, která se v této souvislosti zkoumá, je telomeráza — enzym, jenž dokáže „opravovat“ konce chromozomů, tzv. telomery. Za její objev byla v roce 2009 udělena Nobelova cena.¹

 

Kozinec je dostupný v různých formách:

  • jako čaj z vařeného kořene,
  • ve formě tablet, kapslí nebo tinktury,
  • v některých případech i injekčně (např. na klinikách v Asii).

 

Jaké má kozinec blanitý účinky? 

Jak již bylo zmíněno, kozinec je ceněn pro své imunomodulační, protizánětlivé, antioxidační a potenciálně protirakovinné vlastnosti. Některé studie naznačují i jeho potenciál při:

  • zmírnění vedlejších účinků chemoterapie (např. nevolnost nebo útlum imunity),
  • kontrole hladiny cukru v krvi u lidí s diabetem 2. typu,
  • podpoře zdraví srdce a cév,
  • ochraně jater a ledvin,
  • pomalém stárnutí buněk (tzv. anti-aging účinky).

 

Při jakých dalších zdravotních stavech se kozinec blanitý tradičně užívá?

 

💡Následují schválená zdravotní tvrzení podle nařízení komise (EU) č. 432/2012. Veškeré informace uvedené v článku jsou všeobecně známé.

 

Menopauza

S menopauzou prochází ženské tělo mnoha změnami, které mohou zvyšovat riziko srdečně-cévních onemocnění, hlavně u žen s vysokým krevním tlakem nebo metabolickým syndromem. To je stav, kdy tělo hůře zpracovává cukry a tuky, což zatěžuje srdce, cévy i další orgány.

 

Studie pro Chinese Medical Journal a další předchozí studie ukazují, že právě ženy po menopauze mají vyšší riziko poškození tzv. cílových orgánů (srdce, ledviny, mozek). Proto je u nich prevence a léčba těchto stavů obzvlášť důležitá — například udržováním zdravého krevního tlaku. Právě tady může pomoci kozinec blanitý.⁶

 

Kardiovaskulární systém

Některé látky z kozince — především flavonoidy — pomáhají rozšiřovat cévy a snižovat krevní tlak. Výzkumy ukazují, že výtažky z různých druhů kozince dokázaly v pokusech na zvířatech snižovat krevní tlak podobně jako běžné léky, a to bez negativního vlivu na srdeční frekvenci.

 

Některé složky kozince také snižují hladinu angiotenzinu II, což je látka, která v těle přirozeně zvyšuje krevní tlak. Jinými slovy, kozinec pomáhá tělu udržet tlak v rovnováze — a to je pro srdce velmi důležité.

 

Nervová soustava a ochrana mozku

Flavonoid formononetin, který kozinec obsahuje, byl v laboratorních testech účinný při ochraně mozkových buněk před poškozením. Ukazuje se, že by mohl mít neuroprotektivní účinky — tedy pomáhat chránit mozek před stárnutím i nemocemi, které ho ohrožují.

 

Ochrana plic a obrana proti stresu

Kozinec může snižovat zánět a pomáhat tělu vyrovnat se s oxidačním stresem — to je stav, kdy v těle vzniká nadbytek škodlivých molekul, které ničí buňky. Například u pokusů s ozářením plic nebo chemickou otravou pomohly flavonoidy z kozince chránit tkáně před poškozením.

 

Močový systém a ledviny

Výzkum naznačuje, že některé látky z kozince mohou chránit ledviny, zvlášť u lidí s cukrovkou. Pomáhají zpomalit nežádoucí růst buněk v ledvinách, ke kterému při této nemoci často dochází.

 

Protizánětlivé účinky

Kozinec může být užitečný i při bolestech kloubů, například u osteoartrózy. Studie na zvířatech ukázaly, že některé látky z kozince snižují tvorbu zánětlivých látek v těle, zmírňují otoky a zlepšují zdraví kostí a chrupavek.⁷

 

Anti-aging

Kozinec blanitý patří mezi léčivé byliny s největším potenciálem zpomalovat stárnutí. Obsahuje antioxidanty, podporuje imunitní systém a chrání cévy, mozek i další orgány.⁸

 

Vědci zkoumají jeho vliv na buňky a jejich obnovu. I když je výzkum zatím v rané fázi, výsledky vypadají slibně — kozinec může jednou najít uplatnění i při léčbě nemocí spojených se stárnutím, včetně neurodegenerativních onemocnění.⁸

 

Víte, že: za účinky kozince stojí především látky zvané flavonoidy a isoflavonoidy. Ty působí jako silné antioxidanty — chrání buňky, zpomalují jejich stárnutí a mohou přispět ke zdravému fungování nervové i hormonální soustavy.

 


Pro koho není kozinec blanitý vhodný?

Obecně platí, že při správném dávkování je kozinec velmi dobře snášen a má málo vedlejších účinků. Přesto existují situace, kdy by se měl užívat s opatrností. Kozinec by neměly užívat:

  • osoby s autoimunitními onemocněními (např. lupus, roztroušená skleróza), protože může stimulovat imunitu,
  • těhotné a kojící ženy,
  • osoby, které užívají léky na potlačení imunity.⁸

 

❗Pro vaši bezpečnost doporučujeme konzultaci s lékařem před zahájením užívání kozince blanitého, a to především v případě, že užíváte jiné léky nebo trpíte chronickým onemocněním.

 

Od posílení imunity a antioxidačních účinků, přes podporu kardiovaskulárního systému a ochranu nervové soustavy, až po zkoumaný vliv na zpomalení stárnutí buněk – kozinec nabízí mnoho zajímavých možností pro podporu našeho zdraví. Nicméně je důležité mít na paměti, že ačkoliv jsou některé vědecké poznatky slibné, kozinec by měl být vnímán spíše jako doplněk zdravého životního stylu a případné léčby, nikoliv jako její náhrada.

 

Vyzkoušejte kozinec blanitý od Herbavia



Zdroje: 

  1. Scribt – Doba Jedová 2
  2. WebMD – Astragalus membranaceus
  3. PubMed – Astragalus membranaceus: Přehled jeho ochrany proti zánětům a rakovině trávicího traktu
  4. Nature – Mechanismus Astragalus membranaceus v léčbě rakoviny hrtanu
  5. Verywellhealth – K čemu je Astragalus dobrý?
  6. Chinese Medical Journal – Astragalus Membranaceus zlepšující asymptomatickou diastolickou dysfunkci levé komory u postmenopauzálních hypertoniček s metabolickým syndromem
  7. PubMed Central – Flavonoidy z rodu Astragalus: fytochemie a biologická aktivita
  8. PubMed Central – Důsledky proti stárnutí Astragalus Membranaceus (Huangqi)
Vhodné doplňky stravy pro krevní skupinu B
Hodnocení: 4 / 5   Hvězda Hvězda Hvězda Hvězda Hvězda-prázdnáPopularita článku: 50%

Jste krevní skupina B? Možná už jste slyšeli, že právě pro vás je důležitá rovnováha mezi fyzickou kondicí, psychickou pohodou a správnou výživou. A právě doplňky stravy mohou hrát v tomto souboru rovnováhy důležitou roli. V článku se podíváte na to, jaké vitamíny, minerály a byliny mohou krevní skupině B nejvíce prospět.

 

V článku se dozvíte: 

 

To nejzákladnější o krevní skupině B

Krevní skupina B se objevila poprvé zhruba před 10 000 lety v oblasti dnešní Indie a Pákistánu — tedy v oblasti Himálaje. Oproti jiným krevním skupinám, které vznikly třeba v Africe, typ B vznikl v drsnějších a chladnějších podmínkách. Odtud se postupně šířil přes Střední Asii až do Evropy, kde je dnes ale mnohem méně rozšířený.²

 

Víte, že: v Česku má krevní skupinu B pozitivní (B+) přibližně 15 % lidí a krevní skupinu B negativní (B-) 3 % lidí.³

 

Typ B je často spojován s vysokou mírou přizpůsobivosti. Zatímco typ A nebo 0 bývá svým způsobem „vyhraněný“, typ B stojí někde uprostřed. Má schopnost dobře reagovat na změny a přizpůsobit se různým podmínkám — což se hodilo už dávným kočovníkům, kteří se živili pastevectvím a potřebovali zvládat různorodé prostředí.

 

Tato všestrannost ale může mít i stinnou stránku — lidé s krevní skupinou B mohou být náchylnější ke ztrátě rovnováhy, ať už fyzické, nebo psychické. O to důležitější je pro ně najít si životní rytmus, který jim bude vyhovovat.

 

Doplňky stravy pro krevní skupinu B

Lidé s krevní skupinou B mají své specifické potřeby, pokud jde o zdraví a imunitu. Často lépe zvládají změny prostředí (například vysoké nadmořské výšky), ale na druhou stranu mohou být citlivější na stres nebo na určité potraviny. Také jsou náchylnější k některým virovým a autoimunitním onemocněním. Ale nezoufejte — existují doplňky stravy, které mohou pomoci udržet tělo i mysl v rovnováze.

 

Jak říká Dr. D’Adamo: „Zdravý člověk typu B, který žije v souladu se svým typem, má obvykle méně zdravotních rizik a bývá psychicky vyrovnanější.“²

 

Mezi klíčové minerály, vitamíny a byliny patří:

  • vitamín C — posiluje imunitu, která bývá u typu B občas oslabená.
    Navíc pomáhá při chronické únavě, snižuje záněty a podporuje zdraví srdce.
  • hořčík — důležitý pro energii, normální funkci nervového a imunitního systému.
  • ginkgo biloba — zlepšuje prokrvení mozku a pomáhá při úzkosti, depresi i ztrátě paměti.
  • kořen pampelišky — detoxikuje játra, podporuje trávení a pomáhá při cukrovce i chudokrevnosti.
  • zelený čaj (extrakt) — pomáhá proti únavě a podporuje dlouhověkost.
  • heřmánek — uklidňuje nervy, napomáhá správnému trávení a působí proti infekcím.
  • třezalka tečkovaná — vhodný při virových infekcích a podporuje celkové zdraví typu B.
  • ženšen — posiluje imunitu, dodává energii a snižuje stres.
  • zázvor — povzbuzuje trávení, čistí tlusté střevo a snižuje cholesterol. Navíc je to výborný antioxidant s protizánětlivým účinkem.¹

 

❗Užívání výše uvedených doplňků stravy by mělo být konzultováno s lékařem, a to zejména v případě, že užíváte jiné léky nebo máte jakékoliv zdravotní problémy.

 

Co dalšího se krevní skupině B doporučuje?

Krevní skupina B má tendenci produkovat vyšší hladinu stresového hormonu kortizolu, podobně jako typ A. Když jste ve stresu delší dobu, může to ovlivnit váš spánek, způsobit tzv. mozkovou mlhu (kdy se hůř soustředíte), oslabit imunitní systém a rozhodit zažívání. To vše zvyšuje riziko depresí, inzulínové rezistence nebo problémů se štítnou žlázou. Proto je pro vás opravdu důležité naučit se se stresem správně pracovat.

 

Co se týká stravování, nejčastějšími „nepřáteli“ pro typ B jsou kukuřice, pšenice, pohanka, čočka, rajčata, arašídy a sezamová semínka. Tyto potraviny mohou zpomalit metabolismus, vést ke zadržování vody a způsobit prudký pokles hladiny cukru v krvi po jídle — což může vyústit v únavu a nepohodu. 

 

Možná vás to překvapí, ale kuřecí maso, i když je libové, není pro krevní skupinu B ideální. Obsahuje totiž látky (lektiny), které mohou negativně ovlivnit váš krevní oběh a imunitu. Dokonce existuje souvislost s vyšším rizikem mrtvice. Místo kuřete doporučuje doktor D’Adamo sáhnout po mase jako je jehněčí, kůzlečí, skopové, králičí nebo zvěřina — jsou pro vás mnohem prospěšnější.

 

Skvělé jsou zelené druhy zeleniny, vejce, libové maso, ryby a nízkotučné mléčné výrobky. Pokud nahradíte nevhodné potraviny těmi, které vašemu typu vyhovují, hubnutí a udržení zdravé váhy bude mnohem jednodušší.

 

💡Přečtěte si kompletní jídelníček diety pro krevní skupinu B.

 

Nezapomeňte ani na pohyb. Lidé s krevní skupinou B potřebují cvičení, které jim rozhýbe tělo a zároveň zapojí mysl. Skvělé jsou například:

  • tenis,
  • jízda na kole,
  • turistika,
  • bojová umění,
  • golf.

 

Vyvážením klidnějších aktivit jako je jóga nebo meditace s dynamičtějšími sporty si udržíte typickou rovnováhu těla i mysli.

 

📖 Zjistěte, jak se liší stravování podle krevních skupin pro typ A, 0 a AB.

 

Nezapomeňte, že i když doplňky stravy mohou být skvělou podporou, základem zdraví je vždy vyvážená strava a zdravý životní styl. A pokud si nejste jistí, co přesně potřebujete, je dobré poradit se s odborníkem.

 

Podpořte své zdraví s Herbavia



Zdroje:

  1. Patents Google – Doplňky stravy pro jednotlivé krevní skupiny
  2. Dadamo – Krevní skupina B
  3. World Population Review – Krevní skupiny podle zemí
  4. PennMedicine – Krevní skupiny
Krevní skupina A: Jaké doplňky stravy užívat?
Hodnocení: 4 / 5   Hvězda Hvězda Hvězda Hvězda Hvězda-prázdnáPopularita článku: 50%

Věděli jste, že vaše krevní skupina může ovlivnit nejen to, jaké potraviny vám prospívají, ale i to, jaké vitamíny a minerály byste měli pravidelně doplňovat? Pokud patříte mezi osoby s krevní skupinou A, vaše tělo má své specifické potřeby, na které je dobré brát ohled. Ať už jde o citlivější trávení, větší náchylnost ke stresu nebo potřebu silnější podpory imunity, vhodně zvolené doplňky stravy vám mohou pomoci udržet zdraví v rovnováze.

 

V článku se dozvíte: 

 

Jaké jsou potenciální zdravotní komplikace krevní skupiny A?

Krevní skupina A vznikla jako první změna původní „masožravé“ krevní skupiny 0. Naši předci, kteří se stěhovali do oblastí s menším přístupem k masu, se začali více spoléhat na rostlinnou stravu. Tím se postupně měnila i jejich tělesná výbava — lidé s krevní skupinou A mají například citlivější zažívání a často nižší hladinu žaludeční kyseliny.

 

Výzkumy ukazují, že lidé s krevní skupinou A mohou mít větší sklon k určitým onemocněním jako jsou:

  • žaludeční problémy — u osob s krevní skupinou A se častěji vyskytuje bakterie Helicobacter pylori, která může způsobovat záněty, vředy, a dokonce zvýšit riziko rakoviny.
  • zvýšená produkce kortizolu — tělo lidí s krevní skupinou A přirozeně produkuje víc stresového hormonu kortizolu. To může znamenat větší citlivost na stres a pomalejší regeneraci po náročných situacích.
  • krevní sraženiny — lidé s krevními skupinami A, B a AB mají větší pravděpodobnost vzniku hluboké žilní trombózy (krevní sraženiny v nohou) nebo plicní embolie (když se sraženina dostane do plic). Například riziko žilní trombózy je u nich až o 51 % vyšší než u lidí s krevní skupinou 0.⁴
  • srdeční onemocnění — krevní skupiny A, B a AB obsahují tzv. ABO gen, který může zvyšovat riziko srdečních potíží, obzvlášť pokud žijete v prostředí se znečištěným ovzduším.
  • problémy s pamětí — u lidí s krevními skupinami A, B a AB se objevuje až o 82 % vyšší riziko zhoršení kognitivních funkcí (např. paměti), zejména pokud zároveň trpí vysokým tlakem, cholesterolem nebo cukrovkou.³

 

Neznamená to však, že pokud máte krevní skupinu A, automaticky vás tyto problémy čekají. Ale je dobré o nich vědět a snažit se jim předejít. Stačí, když se zaměříte na zdravý a vyvážený jídelníček, dostatek pohybu, snižování stresu a pravidelné kontroly u lékaře. Díky tomu můžete své zdraví udržet v rovnováze a předejít potížím, ke kterým máte větší náchylnost. Další možností podpory jsou také doplňky stravy.

 

Nejčastěji doporučované doplňky stravy pro krevní skupinu A

Jak už víte, lidé s krevní skupinou A mají citlivější imunitní i trávicí systém a bývají náchylnější k nemocem jako jsou srdeční onemocnění, vysoký cholesterol nebo zažívací potíže. Některé vitaminy, minerály a bylinky jim však mohou pomoci zůstat v pohodě a v dobré kondici.

 

Mezi vitamíny, které stojí za pozornost, patří:  

  • vitamín C — Pomáhá posilovat imunitu, chrání buňky před poškozením a může snižovat hladinu „špatného“ cholesterolu.
  • vitamín E — Skvělý antioxidant, který podporuje zdravé srdce, zlepšuje krevní oběh a pomáhá hojit tkáně. Navíc je užitečný i při prevenci některých typů rakoviny.
  • kyselina listová (vitamín B9) — Pomáhá tělu vytvářet nové krvinky a snižuje hladinu homocysteinu, který může zatěžovat srdce. Je užitečná i při anémii, která se může u skupiny A častěji objevit.
  • vitamín B12 — Nezbytný pro energii, trávení a krvetvorbu. Protože se nachází hlavně v živočišných produktech, lidé s rostlinnou stravou by si ho měli hlídat.

 

Pokud chcete své zdraví podpořit i bylinkami, pro krevní skupinu A se tradičně doporučuje: 

 

❗Užívání výše uvedených doplňků stravy konzultujte s lékařem, a to zejména pokud užíváte jiné léky nebo máte jakékoliv zdravotní problémy.

 

Co dalšího vědět o krevní skupině A?

Lidé s krevní skupinou A mají určité genetické a biologické zvláštnosti, které ovlivňují nejen jejich tělo, ale i mysl. Často lépe fungují v klidném, stabilním prostředí s jasným řádem a pozitivní komunitou kolem sebe. Rychlé tempo a častý stres jim ale může tyto potřeby komplikovat.

 

Víte, že: Krevní skupina A+ je jednou z nejčastějších. Má ji 1 ze 3 lidí. Naopak A- je označována jako vzácná krevní skupina. Má ji pouze 1 ze 16 lidí.⁷

 

Lidé s krevní skupinou A mají často nižší hladinu žaludečních kyselin. To znamená, že maso a těžká jídla nemusí trávit tak snadno jako jiní. Právě proto se jim doporučuje více rostlinné, přirozené a lehce stravitelné potraviny.

 

Tím můžete nejen podpořit své trávení, ale hlavně posílit imunitní systém a předejít vážnějším nemocem. Stravovat se můžete například podle diety podle krevních skupin, kterou vytvořil Dr. James L. D´Adamo. Jídelníček pro krevní skupinu A najdete zde.

 

📖 Zjistěte, jak se liší stravování pro krevní skupinu 0, B nebo AB.

 

Je důležité si uvědomit, že genetická predispozice není předurčený osud — a u krevní skupiny A to platí dvojnásob. I když může vaše tělo reagovat citlivěji na stres, těžší jídla nebo určité zdravotní výzvy, máte v rukou spoustu možností, jak tomu předejít. Klíčem je rostlinně založená a lehce stravitelná strava, pravidelný pohyb, dostatek odpočinku a schopnost pracovat se stresem. Pokud k tomu přidáte i cílenou podporu v podobě vhodných vitamínů, minerálů a bylin, dáváte svému tělu přesně to, co potřebuje, aby fungovalo co nejlépe.

 

Vydejte se přírodní cestou ke zdraví

 

Zdroje:

  1. Patents Google – Doplňky stravy pro jednotlivé krevní skupiny
  2. WebMD – Jak může vaše krevní skupina ovlivnit vaše zdraví
  3. PennMedicine – Jak souvisí vaše krevní skupina s vaším zdravím
  4. Heart – Co má krevní skupina společného s rizikem vzniku sraženin
  5. Dadamo – Krevní skupina A
  6. MedicalNewsToday – Dieta pro A pozitivní (a A negativní) krevní skupinu
  7. Red Cross Blood – Proč je krev typu A tak důležitá
Doplňky stravy pro krevní skupinu 0: Jaké jsou vhodné?
Hodnocení: 4 / 5   Hvězda Hvězda Hvězda Hvězda Hvězda-prázdnáPopularita článku: 50%

Krevní skupina 0 — silná, odolná a hluboce spojená s pravěkými lovci a sběrači. Ale ani ti nejodolnější občas neuniknou únavě, trávicím potížím nebo stresu. Pokud chcete i vy podpořit svou přirozenou vitalitu a výkon, pak vám mohou pomoci vhodně zvolené doplňky stravy. Zjistěte, jaké vitamíny, minerály a bylinky dodávají krevní skupině 0 energii, rovnováhu a sílu.

 

V článku se dozvíte: 

 

Proč je krevní skupina 0 tak důležitá?

Krevní skupina 0 je považována za úplně první krevní skupinu — „předchůdce“ všech ostatních. V krvi máte určité látky zvané antigeny, které hrají důležitou roli ve vašem imunitním systému — pomáhají tělu rozpoznat, co do něj nepatří. Každá krevní skupina má své specifické antigeny. Ale krevní skupina 0 je výjimečná v tom, že žádný specifický antigen na povrchu červených krvinek nemá. Právě proto ji tělo většinou dobře snáší, a je tak často využívaná při transfuzích.

 

Jako každá krevní skupina se dělí na pozitivní a negativní. Krevní skupina 0 pozitivní (0+) je vůbec nejrozšířenější — má ji přibližně 38 % lidí. A protože více než 80 % populace má pozitivní Rh faktor, může většina z vás v případě potřeby tuto krev přijmout. I když červené krvinky 0+ nejsou vhodné pro úplně všechny, lidem s pozitivním Rh faktorem (A+, B+, AB+, O+) se dají podat bez problémů.³ 

 

Krevní skupina negativní (0−) je skutečný poklad mezi krevními typy. Proč? Protože je to jediná krevní skupina, kterou mohou dostat úplně všichni, bez ohledu na jejich vlastní krevní skupinu. Právě proto se používá v nouzových situacích, na pohotovostech, při operacích nebo u novorozenců. Má to ale háček — pouze 7 % lidí má krev 0−, takže její zásoby jsou velmi omezené. A navíc, lidé s krevní skupinou 0− mohou přijímat pouze krev stejného typu, což ještě víc zvyšuje poptávku.³

 

📖 Znáte příběh objevu 4 krevních skupin? Stojí za ním český psychiatr Jan Janský. Přečtěte si, jak to celé bylo.


Na co si dát pozor, pokud máte krevní skupinu 0?

Lidé s krevní skupinou 0 mívají obvykle silný imunitní systém a odolný trávicí trakt, což je velké plus. Jejich tělo si také dobře poradí s metabolismem živin, zvlášť bílkovin. Ale i tady platí, že každá výhoda má svou druhou stránku.

 

Kvůli aktivnějšímu imunitnímu systému může být pro krevní skupinu 0 těžší přizpůsobit se změnám — ať už se jedná o nový jídelníček, životní styl nebo prostředí. Jejich tělo na změny často reaguje silněji, což může vést k únavě nebo podráždění organismu.

 

Jednou z typických vlastností lidí s krevní skupinou 0 je vyšší hladina žaludečních kyselin. To je skvělé pro trávení masa a těžších jídel — právě to pomáhalo našim předkům přežít. Na druhou stranu to ale znamená, že jsou náchylnější k podráždění žaludku a žaludečním vředům.

 

Skupina 0 má nejřidší krev ze všech krevních skupin, což znamená, že má přirozeně nižší tendenci ke srážení krve. To může být výhoda, ale v některých situacích to může vyžadovat zvýšenou opatrnost (např. při úrazech nebo operacích).

 

Co s tím můžete dělat? Velkou roli hraje strava. Už v 90. letech se tímto tématem zabýval americký lékař Peter J. D'Adamo, který napsal knihu Eat Right 4 Your Type. V ní rozděluje potraviny podle krevních skupin 0, A, B, AB a radí, co jíst, čemu se vyhnout a jak si přirozeně pomoci k lepšímu zdraví.⁵

 

Dieta pro krevní skupinu 0 se zaměřuje na vyšší příjem kvalitních bílkovin z libového masa, drůbeže a ryb, dostatek ovoce a zeleniny. Naopak omezuje konzumaci obilovin, luštěnin a mléčných výrobků. Detailní seznam vhodných a nevhodných potravin pro krevní skupinu 0 najdete zde.

 

Vhodné doplňky stravy pro krevní skupinu 0

Pokud máte krevní skupinu 0, vaše tělo obvykle funguje jako výkonný motor — rychlý metabolismus, silné trávení, odolný imunitní systém. Ale i ten nejlepší motor občas potřebuje správné palivo a péči.

 

Doplňky stravy, které jsou vhodné právě pro krevní skupinu 0, pomáhají:

 

Mezi vitamíny a minerály, které by vám neměly chybět patří:

  • vitamín B komplex — pomáhá s energií, podporuje nervový systém a zvládání stresu,
  • vápník, hořčík, jód — důležité pro kosti, svaly i správnou funkci štítné žlázy,
  • vitamín K — podporuje srážlivost krve a přispívá k pevnosti kostí i zdraví jater.

 

Bylinky a léčivé rostliny, které se tradičně krevní skupině doporučují, jsou: 

  • zelený čaj (extrakt z listů),
  • kořen lékořice,
  • lipový květ,
  • listy máty peprné,
  • kořen zázvoru.

 

❗Užívání výše uvedených doplňků stravy by mělo být konzultováno s lékařem, a to zejména pokud užíváte jiné léky nebo máte jakékoliv zdravotní problémy. Jen tak můžete zajistit, že užívání bude pro vás bezpečné a přínosné.

 

Doplňky stravy určené pro krevní skupinu 0 mohou být skvělým pomocníkem na cestě ke zdravějšímu a vyváženějšímu životu. Nejsou náhradou zdravého životního stylu, ale jeho přirozeným doplňkem. Když je zařadíte do životosprávy spolu s pestrou stravou, pravidelným pohybem a dostatkem spánku, mohou vám pomoci lépe zvládat specifika vaší krevní skupiny a podpořit imunitu, trávení i celkovou odolnost.

 

Objevte sílu přírody s Herbavia


Zdroje: 

  1. Patents Google – Doplňky stravy pro jednotlivé krevní skupiny
  2. Leliv – Dieta pro váš krevní typ
  3. Red cross blood – Proč je krev typu 0 tak důležitá
  4. MedicalNewsToday – Funguje dieta pro krevní skupinu 0?
  5. WebMD – Dieta podle krevní skupiny
Kurkuma: Účinky a případný nežádoucí vliv na vaše zdraví
Hodnocení: 4 / 5   Hvězda Hvězda Hvězda Hvězda Hvězda-prázdnáPopularita článku: 50%

Kurkuma, nebo-li také indický šafrán, je na první pohled nenápadné koření, které však v sobě skrývá neobyčejnou sílu. Od starověkých léčebných praktik až po moderní vědecké studie, kurkuma neustále překvapuje svými potenciálními přínosy pro lidské zdraví.  V tomto článku se podíváte na  slibné účinky i potenciální rizika kurkumy, abyste mohli učinit informované rozhodnutí o jejím zařazení do svého životního stylu.

 

V článku se dozvíte: 

 

Co je kurkuma a kurkumin?

Kurkuma je jasně žluté koření, které pochází z podzemních oddenků rostliny Curcuma longa, patřící do čeledi zázvorovitých. Již starověké civilizace si byly vědomy síly kurkumy. V ajurvédské a tradiční čínské medicíně se po staletí využívala k podpoře léčby širokého spektra potíží, od kožních problémů a dýchacích obtíží až po úlevu od bolesti kloubů a zlepšení trávení.

 

Proč se nyní stává kurkuma velmi oblíbeným doplňkem stravy? Odpověď se skrývá v bioaktivních kurkuminoidech, v čele s kurkuminem. Četné laboratorní, zvířecí i klinické studie potvrdily jeho protinádorové, antibakteriální, protizánětlivé a protistárnoucí účinky. Zdá se, že pravidelná konzumace kurkuminu může mít pozitivní vliv i na dlouhodobé metabolické problémy jako je nadváha a obezita, diabetes mellitus 2. typu, a dokonce i na kognitivní funkce a psychickou pohodu, včetně Alzheimerovy choroby a demence.

 

Co se týká nutričních hodnot, podle databáze USDA obsahuje 1 polévková lžíce mleté kurkumy:

  • 0,91 g bílkovin,
  • 0,31 g tuku,
  • 6,31 g sacharidů,
  • 2,1 g vlákniny,
  • 0,3 g cukru.⁴

 

Kromě toho tato porce nabízí i cenné minerály jako například:

  • 15,8 mg vápníku,
  • 5,17 mg železa,
  • 19,6 mg hořčíku,
  • 28,1 mg fosforu,
  • 196 mg draslíku.⁴

 

Zdravotní přínosy kurkumy

Jaké konkrétní účinky na zdraví má kurkuma? Podívejte se na to.

 

❗Následují schválená zdravotní tvrzení podle nařízení komise (EU) č. 432/2012. Veškeré informace uvedené v článku jsou všeobecně známé.

 

Silný antioxidant

Kurkumu lze považovat za velmi silný antioxidant. Pomáhá chránit vaše buňky před poškozením způsobeným volnými radikály a snižuje oxidační stresMůže také zlepšovat vaši normální obranyschopnost. Už jste slyšeli o nápoji Zlaté mléko? To vzniká jednoduchým, ale účinným spojením kurkumy s mlékem (můžete přidat i skořici), a je oblíbené nejen pro svou chuť, ale i pro potenciální posílení imunity.

 

📖Chcete se dozvědět více? Přečtěte si tipy inspirované radami našich babiček pro silnější imunitu nebo zjistěte, jak můžete svou imunitu posílit jednoduchými změnami ve vašem životním stylu.

 

Protizánětlivé účinky

Právě kurkumin, obsažený v kurkumě, stojí za jejími silnými protizánětlivými vlastnostmi. I když pro dosažení terapeutických účinků jsou často potřeba vyšší dávky. Už samotný fakt, že kurkumin cílí na zánět, který hraje roli v mnoha chronických onemocněních, je slibný.

 

Může vám tak pomoci při boji proti chronickému zánětu. Potvrzuje to i studie publikovaná v časopise Cytokine, která naznačuje, že kurkuma/kurkumin může zlepšovat ukazatele zánětu a oxidačního stresu u lidí s různými zdravotními stavy.⁵

 

Snižuje riziko srdečních onemocnění

Srdeční onemocnění zůstávají celosvětově nejčastější příčinou úmrtí. Výzkumy naznačují, že kurkumin by mohl pomoci chránit vaše srdce hned v několika klíčových procesech. Konkrétně se zdá, že zlepšuje funkci endotelu, tedy vnitřní výstelky cév, která hraje zásadní roli v regulaci krevního tlaku a srážlivosti krve. Dysfunkce endotelu je přitom jedním z hlavních faktorů srdečních onemocnění.

 

Lepší kognitivní funkce

Nejenže má kurkumin pozitivní vliv na vaši paměť, ale výzkumy naznačují, že může přispět k odstraňování nahromaděných proteinových plaků (amyloidních plaků), které jsou charakteristické pro Alzheimerovu chorobuNicméně, je důležité zdůraznit, že se zatím s jistotou neví, zda kurkumin dokáže zpomalit nebo zvrátit průběh Alzheimerovy choroby u lidí. Tato oblast vyžaduje další intenzivní výzkum.

 

Zmírnění depresí

Vědci už delší dobu zkoumají potenciál kurkuminu v oblasti duševního zdraví. Některé studie naznačují, že by mohl pomoci zmírnit příznaky deprese a zlepšit účinnost antidepresiv.

 

Stabilnější hladina cukru

Díky svým protizánětlivým vlastnostem a potenciálu  udržovat stabilní hladinu cukru v krvi, může být kurkumin užitečným nástrojem při léčbě cukrovky 2. typu. Odborná studie dokonce ukázala snížené riziko rozvoje diabetu při pravidelném užívání kurkuminu po dobu 9 měsíců. Přesto je důležité mít na paměti, že mnoho dosavadních studií proběhlo na zvířatech a další výzkum na lidech je nezbytný.

 

Lepší stav/funkce kloubů

Kurkuma prokazuje slibné výsledky v oblasti zmírnění bolesti kloubů, ztuhlosti a zánětu, obecně potíží spojených s artritidou. Nicméně, než se stane standardní součástí léčby, je zapotřebí dalšího rozsáhlého výzkumu. Proto její užívání na artritidu vždy konzultujte s lékařem.

 

💡Pokud se rozhodnete kurkumu na bolesti kloubů vyzkoušet, nezapomeňte ji kombinovat s černým pepřem, který prokazatelně zvyšuje vstřebatelnost kurkuminu. Proč je právě tato kombinace tak účinná? 

 

Jaké má účinky kurkumin s piperinem

Spojením kurkuminu s piperinem — účinnou složkou černého pepře, může podle studií dojít ke zvýšené absorpci a biologické dostupnosti kurkuminu až 20násobně.⁶ Piperin působí jako bioenzym, který zpomaluje metabolismus kurkuminu v organismu, čímž mu dává více času, aby se vstřebal a mohl naplno projevit své pozitivní účinky. Proto ty nejlepší a nejúčinnější kurkuminové doplňky často obsahují právě extrakt z černého pepře.

 

Například výzkum publikovaný v odborném časopise Nutrition Journal zkoumal vliv suplementace kurkuminem s piperinem u pacientů po ischemické cévní mozkové příhodě během rehabilitace. Výsledky ukázaly, že tato kombinace měla příznivý vliv na tloušťku intimy-medie karotidy (CIMT), hladinu sérového hs-CRP (ukazatel zánětu), celkový cholesterol (TC), triglyceridy (TG), celkovou antioxidační kapacitu (TAC) a také na systolický a diastolický krevní tlak.⁷

 

Nežádoucí účinky kurkumy

Kurkuma a její aktivní složka kurkumin jsou obecně považovány za bezpečné a dobře snášené. Nicméně, i u této prospěšné látky je důležité znát potenciální rizika, zejména při vyšších dávkách.

 

Nadměrná konzumace kurkumy nebo kurkuminu může u některých jedinců vyvolat nepříjemné zažívací obtíže, mezi které patří:

  • nevolnost,
  • bolest žaludku,
  • reflux kyselin,
  • zvracení,
  • průjem.⁴

 

Zvláštní opatrnost a předchozí konzultace s lékařem jsou doporučeny v následujících případech.

 

  • Užívání léků na ředění krve — Kurkuma může zesílit účinek těchto léků.
  • Plánovaná operace — Kvůli potenciálnímu vlivu na krevní srážlivost je vhodné užívání kurkumy před operací přerušit.
  • Onemocnění žlučníku — Kurkuma může stimulovat produkci žluči, což může být problematické při existujících potížích.
  • Probíhající chemoterapie — Vzájemné interakce s některými chemoterapeutiky nejsou zcela prozkoumány, proto je konzultace s onkologem nezbytná.³

 

Dále se běžně nedoporučuje kurkuma v těhotenství. Nicméně, malé množství čerstvé či sušené kurkumy, které se běžně používá při vaření (například v kari), je pravděpodobně pro těhotné ženy bezpečné. Ale koncentrovaným doplňkům stravy s kurkumou se vyhněte.⁸

 

❗Rozhodnutí, zda vyzkoušet kurkuminové doplňky stravy by mělo být konzultováno s lékařem, a to zejména pokud užíváte jiné léky nebo máte jakékoliv zdravotní problémy. Jen tak můžete zajistit, že užívání kurkumy bude pro vás bezpečné a přínosné.

 

Ať už se rozhodnete pro sypkou kurkumu jako aromatické koření ve vaší kuchyni nebo zvolíte koncentrovanou sílu doplňků stravy, jedno je jisté — kurkuma má vašemu zdraví co nabídnout. 

 

Vyzkoušejte kurkumin s piperinem od Herbavia

 

Zdroje: 

  1. Healthline – 10 zdravotních přínosů kurkumy a kurkuminu
  2. Webmd – Zdravotní přínosy kurkumy
  3. Health.harvard – Výhody kurkumy
  4. Medicalnewstoday – Jaké jsou benefity kurkumy
  5. Sciencedirect – Antioxidační a protizánětlivé účinky kurkuminu/kurkumy u dospělých
  6. Mdpi – Metody pro zlepšení rozpustnosti kurkuminu z kurkumy
  7. PubMed – Účinky suplementace kurkuminem a piperinem na zánětlivé, oxidační stresové a metabolické ukazatele u pacientů s ischemickou cévní mozkovou příhodou v rehabilitační fázi
  8. Medicalnewstoday – Je kurkuma bezpečná během těhotenství?
Pampeliška: Zdravotní přínosy a možná rizika
Hodnocení: 4 / 5   Hvězda Hvězda Hvězda Hvězda Hvězda-prázdnáPopularita článku: 50%

Pampeliška — Smetánka lékařská (Taraxacum officinale) se už po staletí využívá v tradičním léčitelství pro své detoxikační, protizánětlivé a močopudné účinky. Moderní vědecké studie jen potvrzují to, co naši předkové věděli už dávno — pampeliška je všestranná léčivá bylina, která může prospět každému, bez ohledu na krevní skupinu.

 

V článku se dozvíte: 

 

Zdravotní přínosy pampelišky

Pampeliška je doslova nabitá živinami. Obsahuje spoustu vitamínů, minerálů a vlákniny, které prospívají vašemu zdraví.

 

  • Listy můžete jíst syrové v salátu nebo lehce povařené jako špenát. Jsou skvělým zdrojem vitamínů A, C a K, ale najdete v nich i vitamín E, kyselinu listovou a některé vitamíny skupiny B. Kromě toho obsahují důležité minerály jako je železo, vápník, hořčík a draslík.
  • Kořen pampelišky je bohatý na inulin (druh vlákniny), který podporuje zdraví střev a prospívá trávení. Můžete ho sušit na čaj nebo jíst podobně jako jinou kořenovou zeleninu.
  • Květy jsou plné antioxidantů — flavonoidů a polyfenolů.

 

Jaké konkrétní zdravotní přínosy vám smetánka lékařská přináší?

 

💡Následují schválená zdravotní tvrzení podle nařízení komise (EU) č. 432/2012. Veškeré informace uvedené v článku jsou všeobecně známé.

 

Silný oxidant pro vaše tělo

Pampeliška obsahuje velké množství beta-karotenu, což je silný antioxidant pomáhající chránit buňky před poškozením a oxidačním stresemKromě toho je pampeliška bohatá i na polyfenoly — další skupinu antioxidantů, které se nacházejí především v květech, ale najdete je i v kořenech, listech a stoncích.

 

Detoxikace organismu

Smetánka lékařská je známá tím, že podporuje normální funkci jater a ledvin. Pomáhá tělu zbavit se toxinů a přirozeně podporuje vylučování škodlivých látek močovým systémem.

 

Některé studie naznačují, že by mohla pomáhat při prevenci a léčbě různých jaterních problémů jako například:

  • poškození jater způsobené léky (např. acetaminofenem),
  • nealkoholické ztučnění jater (NAFLD),
  • poškození jater v důsledku nadměrné konzumace alkoholu.³

 

Podpora trávení

Tato léčivá bylina se tradičně používá při zácpě nebo jiných trávicích potížích. Například studie zveřejněná v Journal of Ethnopharmacology naznačuje, že látky obsažené v pampelišce mohou chránit trávicí systém — a to díky jejich protizánětlivým a antioxidačním účinkům.⁴

 

Podpora imunity

Pampeliška je plná důležitých vitamínů jako jsou A, C a K, které pomáhají posilovat imunitu. Zajímavá studie z roku 2020 zveřejněná v časopise Infectious Agents and Cancer dokonce zjistila, že pampeliška dokáže zpomalit růst viru hepatitidy B ve zkumavkových testech.⁵

 

Protizánětlivé účinky

Zánět je přirozenou reakcí těla na infekci nebo poranění, ale pokud trvá dlouhodobě, může poškodit tkáně a DNA. Pampeliška obsahuje polyfenoly a další prospěšné látky, které podle vědců mohou pomáhat zánět snižovat. Studie publikovaná v odborném časopise Nutrients potvrzuje, že pampeliška má skutečně protizánětlivé vlastnosti.⁶

 

Regulace hladiny cukru v krvi

Pampeliška obsahuje dvě bioaktivní látky — kyselinu šikimovou a chlorogenovou, které mohou pomáhat s jejím snižováním. Studie na zvířatech a v laboratorních podmínkách naznačují, že tyto sloučeniny podporují vylučování inzulínu — hormonu, který reguluje hladinu cukru v krvi. Také mohou pomoci svalům lépe vstřebávat glukózu (cukr), což vede k lepší citlivosti na inzulín a stabilnější hladině cukru v těle.

 

Další zajímavou vlastností pampelišky je její schopnost zpomalit trávení škrobnatých potravin bohatých na sacharidy. Díky tomu může pomáhat předcházet prudkým výkyvům hladiny cukru v krvi.¹

 

Snížení hladiny cholesterolu

Kromě regulace cukru může pampeliška přispět i ke snížení hladiny cholesterolu. Obsahuje bioaktivní látky, které mohou pomoci snižovat množství lipidů (tuků) v krvi, včetně cholesterolu a triglyceridů. Výzkumy na zvířatech a v laboratořích ukazují slibné výsledky, ale k potvrzení účinků na člověka je zapotřebí více studií. Přesto se pampeliška jeví jako zajímavá přírodní možnost pro podporu zdraví srdce a cév.²

 

❗Pro vaši bezpečnost doporučujeme konzultaci s lékařem před zahájením užívání pampelišky, a to především v případě, že užíváte jiné léky nebo trpíte chronickým onemocněním.

 

Možná rizika a vedlejší účinky 

Pampeliška je pro většinu lidí bezpečná, pokud ji konzumují v doporučeném množství. I při vyšším příjmu je obvykle dobře snášena. Přesto se mohou u některých lidí objevit vedlejší účinky jako jsou alergické reakce, žaludeční nevolnost, průjem nebo pálení žáhy.

 

Pokud máte ekzém, dejte si pozor — lidé s touto kožní potíží mají podle některých studií vyšší pravděpodobnost alergické reakce na pampelišku. Než ji začnete užívat, raději se poraďte se svým lékařem.

 

Další věc, kterou je dobré mít na paměti, je vliv pampelišky na srážlivost krve. Může ji zpomalovat, což by mohlo znamenat vyšší riziko modřin a krvácení, zvláště pokud máte poruchu srážlivosti krve nebo užíváte léky na ředění krve.³

 

Vliv na jednotlivé krevní skupiny

Jak tedy působí na jednotlivé krevní skupiny?

 

Lidé s krevní skupinou A obvykle prospívají na rostlinné stravě. Pampeliška jim může pomoci tím, že podporuje trávení a detoxikuje organismus, což je pro ně důležité. Je ale dobré dávat pozor na možné alergické reakce.

 

Krevní skupina B má často větší zátěž na játra, a právě pampeliška může pomoci s jejich regenerací. Navíc pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi a bojuje proti toxinům, což přispívá k celkové rovnováze organismu.

 

Lidé s krevní skupinou 0 mají často rychlý metabolismus a potřebují dostatek bílkovin. Pampeliška jim může pomoci tím, že podporuje spalování tuků a posiluje imunitní systém. Je ale dobré pamatovat na její močopudné účinky, které mohou vést k dehydrataci.

 

Vzácnější krevní skupina AB potřebuje vyvážený přístup k rostlinné i živočišné stravě. Pampeliška může pomoci udržovat tuto rovnováhu a podpořit imunitní systém. Pokud ale užíváte léky na krevní tlak, poraďte se s lékařem, protože pampeliška může ovlivnit jejich účinek.

 

❗Informace o specifických účincích pampelišky na jednotlivé krevní skupiny nejsou podloženy dostatečným vědeckým výzkumem a je třeba je brát s rezervou.

 

Pampeliška je skutečně všestranná léčivá bylina, kterou lze využít mnoha způsoby — od čaje, tinktury, přes kapsle a sladký med, až po chutný doplněk salátů. Její schopnost podporovat detoxikaci, zlepšovat trávení a posilovat imunitu z ní činí cenného spojence pro zdraví. Nicméně, i přes její široké spektrum pozitivních účinků je důležité mít na paměti potenciální rizika a její užívání prokonzultovat s lékařem.

 

Podpořte své zdraví pampeliškou

 

Zdroje: 

  1. Healthline – Pampeliška (benefity)
  2. Medicalnewstoday – 11 zdravotních účinků pampelišky
  3. Webmd – Pampeliška – použití, vedlejší účinky a další informace
  4. Pubmed – Potenciál pampelišky v boji proti gastrointestinálním onemocněním
  5. Pubmed – In vitro inhibiční účinky pampelišky a taraxasterolu na virus hepatitidy B
  6. Pubmed – Nové pohledy na vliv pampelišky, jejích potravin a dalších přípravků na kardiovaskulární systém a jeho onemocnění
Andropauza: Jak ovlivní mužský přechod kvalitu života?
Hodnocení: 4 / 5   Hvězda Hvězda Hvězda Hvězda Hvězda-prázdnáPopularita článku: 50%

Andropauza, často označovaná jako mužský přechod, je přirozený proces spojený s poklesem hladiny testosteronu u mužů. Tato hormonální změna ovlivňuje jak fyzické, tak psychické zdraví a může mít výrazný dopad na kvalitu života. Dobrou zprávou je, že s vhodnou změnou životního stylu a znalostí příznaků můžete toto období zvládnout snadněji.

 

V článku se dozvíte: 

 

Rozdíly mezi andropauzou a menopauzou

Zatímco menopauza u žen znamená jasný a rychlý pokles reprodukčních hormonů, andropauza je pozvolná. U žen je indikátorem konec menstruace, zatímco u mužů hladina testosteronu klesá postupně a ne vždy je snadné ji rozpoznat.

 

Andropauza se často vyskytuje u mužů po 40. roku života.³ Její plná forma se obvykle objevuje pouze u mužů s vážnými zdravotními komplikacemi jako je ztráta funkce varlat nebo rakovina prostaty spojená s chirurgickou kastrací.

 

Co je andropauza a jaké jsou její příčiny?

Andropauza je charakterizována poklesem hladiny testosteronu, který se začíná projevovat změnami nálad, nižší energií a problémy s koncentrací. Tento stav je také známý jako věkem podmíněný hypogonadismus.  Hladina testosteronu s věkem u mužů klesá, ale přibližně od 30 do 40 let věku je tento pokles stabilní a činí přibližně 1 % ročně, což samo o sobě pravděpodobně nezpůsobuje žádné problémy.¹

 

Víte, že: pojem „mužská menopauza“ se poprvé objevil v roce 1946 díky práci publikované v časopise JAMA. Vědec Werner ji charakterizoval jako stav spojený s nervozitou, sníženou potencí, sníženým libidem, podrážděností, únavou, depresí, problémy s pamětí, poruchami spánku a návaly horka.³

 

Jaké má andropauza příznaky?

Andropauza postihuje téměř 30 % mužů ve věku 50 let a příznaky se mohou zhoršit, pokud se neléčí.⁶ Ačkoli se projevy mohou lišit u každého muže, časté příznaky zahrnují:

  • nedostatek energie a zvýšenou únavu,
  • sníženou chuť na sex,
  • ztrátu svalové hmoty a síly,
  • deprese,
  • podrážděnost a změny nálad,
  • ztrátu výšky,
  • zvýšený tělesný tuk a gynekomastie (otok prsů),
  • návaly horka nebo pocení,
  • zvýšené riziko kardiovaskulárních problémů,
  • nespavost,
  • špatnou koncentraci a krátkodobou paměť,
  • zvýšené riziko osteoporózy.

 

Rozpoznání andropauzy může být náročné, protože její příznaky jsou často připisovány jiným faktorům jako je stres nebo přirozené stárnutí. Pokud však pociťujete několik z výše uvedených symptomů současně a tyto příznaky přetrvávají, je vhodné konzultovat situaci s lékařem.

 

Jak se vypořádat přirozenou cestou s mužským přechodem?

Při andropauze se často využívá léčba testosteronem. Tato léčba však může být spojena se zvýšeným rizikem srdečního infarktu nebo mrtvice. Jak se s andropauzou vypořádat přirozeně? Obecně lze říci, že muži mohou zlepšit svou hladinu testosteronu kvalitním spánkem, zdravou stravou a cvičením.

 

Pravidelné cvičení vám pomůže zlepšit hladinu energie, náladu a samozřejmě celkové zdraví. Aerobní cvičení jako je chůze, jogging nebo plavání zlepšují kardiovaskulární zdraví, zatímco silový trénink pomáhá udržet svalovou hmotu a hustotu kostí.

 

📖Pro zvládání andropauzy je také důležitý kvalitní spánek. Přečtěte si tipy, které vám pomohou zlepšit spánek v této uspěchané době

 

Nezapomínejte ani na vyváženou stravu. Váš jídelníček by měl být bohatý na ovoce, zeleninu, celozrnné obiloviny a bílkoviny. Toto složení stravy pomůže zlepšit hladinu energie a podpoří celkové zdraví. Zařaďte také potraviny s vysokým obsahem antioxidantů jako jsou bobule a listová zelenina, mohou pomoci snížit zánět a chránit před chronickými onemocněními. Důležité je i omezení potravin s vysokým obsahem cukru, soli a nasycených tuků, protože ty mohou přispívat k přibírání na váze a dalším zdravotním problémům.

 

Víte, že: Muži s nadváhou nebo obezitou vykazují rychlejší pokles hladiny testosteronu, protože jejich tělo nedostává dostatek živin k podpoře produkce testosteronu. Doporučuje se konzumace stravy bohaté na zinek, selen, omega a vitamíny B.

 

V neposlední řadě vám mohou zmírnit projevy andropauzy také přírodní doplňky stravy. Tradičně se používá ženšen, saw palmetto, ashwagandha, tribulus, vitamín D a zinek.

 

📖 Chcete se dozvědět více informací o mužských hormonech? Přečtěte si článek na našem blogu Herbavia

 

Stejně jako menopauza je i andropauza přirozenou součástí života. Pokud však jako muž chcete mít i nadále aktivní život bez minimálních zdravotních komplikací, zaměřte se na zdravý životní styl, zahrnující pravidelný pohyb,  pestrou stravu a dostatek odpočinku. Podpořit to můžete také přírodními doplňky stravy.

 

Podpořte své zdraví s Herbavia

 

Zdroje: 

  1. NHS — Mužská menopauza
  2. Mayoclinic — Mužská menopauza: mýtus nebo realita? 
  3. PubMed Central — Andropauza: Současné koncepty
  4. Heart — Je andropauza stejná jako „mužská menopauza“ a měli by se muži obávat?
  5. Medbroadcast — Andropauza
  6. Androneo — Přírodní léky na andropauzu: doplňky, bylinky a životní styl
  7. Otandp — Přirozené přístupy k mužské menopauze a změnám životního stylu

 

Menopauza: Jak zmírnit její projevy?
Hodnocení: 4 / 5   Hvězda Hvězda Hvězda Hvězda Hvězda-prázdnáPopularita článku: 50%

Menopauza neboli klimakterium je přirozenou součástí života každé ženy, ale její příchod může být náročný. Znamená konec reprodukčního období, přičemž tělo prochází výraznými hormonálními změnami, které mohou ovlivnit fyzickou i duševní pohodu. Následující řádky vám prozradí co se děje ve vašem těle při menopauze, jak dlouho trvá a jak zmírnit její projevy.

 

V článku se dozvíte: 

 

Co je menopauza?

Menopauza označuje konec ženského reprodukčního věku, kdy dochází k trvalému ukončení menstruace. Tento přechod je důsledkem ztráty funkce vaječníků a poklesu hladiny estrogenů v krvi. Znamená to, že po menopauze již žena nemůže otěhotnětPřechod do klimakteria se obvykle dělí do tří fází:

  • perimenopauza – lze ji charakterizovat jako nástup menopauzy, která může trvat několik let a začíná postupným snižováním produkce estrogenu. Typickými příznaky jsou nepravidelná menstruace, návaly horka, výkyvy nálad, noční pocení a zhoršení kvality spánku. U některých žen se mohou objevit bolesti hlavy a ztráta libida. Během perimenopauzy je však stále možné otěhotnět.
  • menopauza – období, kdy žena nemá menstruaci po dobu 12 po sobě jdoucích měsíců.² V této fázi se příznaky obvykle zintenzivňují, protože hladina hormonů dosáhla svého minima.
  • postmenopauza – tato fáze trvá po zbytek života a je spojena se zvýšeným rizikem osteoporózy, kardiovaskulárních onemocnění a dalších zdravotních komplikací souvisejících s hormonálním deficitem.

 

📖Víte, jaký je rozdíl mezi menopauzou a andropauzou? Více se dozvíte v článku o mužském přechodu.

 

Jak dlouho trvá menopauza?

Menopauza u žen obvykle nastává mezi 45. a 55. rokem života.¹ Délka menopauzy a její intenzita jsou individuální. Některé ženy mají jen mírné potíže, zatímco jiné trpí výraznějšími projevy. Na nástup menopauzy může mít vliv řada faktorů, včetně genetiky, životního stylu (například kouření) a zdravotního stavu.

 

Začátek perimenopauzy může být již kolem 40. roku. V této době se hormonální hladiny mění a mohou se objevit různé příznaky jako jsou návaly horka, poruchy spánku nebo změny nálad. Doba trvání příznaků hormonální nerovnováhy se může lišit. Některé ženy trpí příznaky jen několik měsíců, zatímco jiné je prožívají roky. Průměrná délka perimenopauzy je 4 až 5 let

 

Jaké jsou projevy menopauzy?

Zatímco některé ženy prožívají menopauzu bez výrazných obtíží, jiné čelí celé řadě příznaků. Za tím, proč se následující stavy projevují, stojí hormony (estrogen a progesteron). Právě hladina estrogenu klesá a dochází tak ke změnám v různých tělesných funkcích, včetně zdraví kostí, regulace nálady a kardiovaskulárního zdraví. Mezi fyzické a psychické projevy patří:

  • návaly horka,
  • noční pocení,
  • suchost pochvy,
  • bolesti kloubů a svalů,
  • změny v pravidelnosti a průběhu menstruačního cyklu,
  • přibývání na váze,
  • vypadávání nebo řídnutí vlasů,
  • potíže se spánkem,
  • změny nálady, 
  • deprese,
  • nesoustředění (mozková mlha),
  • a úzkost.

 

Víte, že: studie pro časopis Best Practice & Research Clinical Obstetrics & Gynaecology uvádí, že asi 70 % žen trpí vazomotorickými příznaky jako jsou návaly horka a u 20 % žen mohou návaly horka trvat až 15 let.⁵

 

Jak lépe zvládnout menopauzu?

Stavy perimenopauzy, menopauzy i postmenopauzy zlepšíte pohybem, spánkovou hygienou a zdravým životním stylem.

 

  • Zdravá strava Potraviny bohaté na fytoestrogeny jako je sója, čočka či lněné semínko mohou pomoci vyrovnat hormonální hladinu. Dále je vhodné zvýšit příjem omega-3 mastných kyselin a antioxidantů.
  • Pravidelný pohyb Jóga, plavání a další formy cvičení zlepšují náladu, zmírňují stres a posilují kosti. Doporučuje se také zařadit silový trénink na podporu kostní hmoty.
  • Spánková hygiena – Před spánkem vyvětrejte v ložnici, noste lehké oblečení a vyhněte se kofeinu a alkoholu před spaním. Navíc můžete vyzkoušet relaxační techniky jako dechová cvičení nebo meditaci pro klidnější spánek.

 

Pro zmírnění projevů menopauzy se také tradičně zmiňují léčivé bylinky, houby a vitamíny jako je Reishi, Čaga, Cordyceps, Jetel červený, Dong quai, vitamín A získaný z beta-karotenu nebo Pupalka dvouletá. Je však důležité poradit se o jejich užívání s lékařem.

 

💡Po menopauze jsou ženy náchylnější k určitým zdravotním potížím, včetně srdečních onemocnění, mrtvice a osteoporózy. V tomto období je důležité pokračovat ve zdravé stravě, aktivním pohybu a přijímat dostatek vápníku a vitamínu D pro optimální zdraví kostí.

 

Doba, kdy končí menopauza, je individuální. Ačkoli nemá přesně stanovený konec, je důležité vědět, že existuje mnoho způsobů, jak si s ní poradit. Vyvážená strava, pravidelný pohyb a přírodní doplňky stravy mohou výrazně zlepšit vaše celkové pohodlí v tomto životním období ženy.

 

Zvládejte menopauzu s Herbavia

 

Zdroje: 

  1. WHO — Menopauza
  2. Clevelandclinic — Menopauza: Co to je?
  3. National Institute of Aging — Co je menopauza
  4. SpringerNatureLink — Menopauza je přirozenou fází stárnutí: kvalitativní studie
  5. Sciencedirect — Alternativní a nehormonální léčba příznaků menopauzy
  6. National Library of Medicine — Botanické a dietní doplňky pro příznaky menopauzy: Co funguje, co ne
  7. Healthline — Mohou mi vitamíny pomoci zmírnit příznaky menopauzy?
  8. Health.clevelandclinic — Doplňky pro příznaky menopauzy: jsou bezpečné?
  9. Napiers — Menopauza a hormonální rovnováha: Role léčivých hub

Stránka 1 z 2 - 19 položek celkem